Poprawiono dn.: 5 lutego 2024

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach serdecznie zaprasza młodzież szkół średnich na dwa cykle spotkań: W kręgu kultury oraz Z literaturą przez wieki. Zajęcia poprowadzi Anna Słodka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i wieloletnia nauczycielka języka polskiego w IX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Anna Słodka ukończyła również studia podyplomowe z historii, wiedzy o kulturze i filozofii oraz Akademię Dziedzictwa. Kocha książki, teatr
i muzykę. Od września ubiegłego roku pracuje w niepołomickiej bibliotece.

W kręgu kultury
To cykl spotkań adresowany do wszystkich uczniów szkół średnich. Będą się one odbywać
w trakcie ferii zimowych – codziennie o godz. 16.00. Przewidywany czas trwania: ok. 1-1,5 h.

Pierwszy tydzień ferii:
12 lutego (poniedziałek) – Co to jest kultura?
13 lutego (wtorek) – Czym jest sztuka?
14 lutego (środa) – Jakie funkcje pełni sztuka?
15 lutego (czwartek) – Kim naprawdę jest artysta?
16 lutego (piątek) – Architektura

Drugi tydzień ferii:
19 lutego (poniedziałek) – Malarstwo
20 lutego (wtorek) – Rzeźba
21 lutego (środa) – Teatr
22 lutego (czwartek) – Telewizja
23 lutego (piątek) – Sztuka użytkowa

Serdecznie zapraszamy! Jeśli interesują Cię powyższe zagadnienia… Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na powyższe pytania… Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego… i miło spędzić czas w trakcie ferii – to ta propozycja jest adresowana do Ciebie! Czekamy! Do zobaczenia na spotkaniach!

Z literaturą przez wieki
To z kolei cykl spotkań dedykowany młodzieży z klas maturalnych. Będą one odbywać się w marcu i kwietniu – w każdy piątek – począwszy od 1 marca, o godz. 18.00. Przewidywany czas trwania: ok. 1-1,5 h.

W trakcie zajęć będzie okazja do powtórzenia i utrwalenia wiedzy na temat poszczególnych epok literackich. Przypomnimy sobie takie informacje jak: Skąd się wzięła i co oznacza nazwa epoki? Jakie są jej granice chronologiczne? Czym charakteryzował się światopogląd danego okresu? Jakie były cechy charakterystyczne sztuki? Jakie pojawiły się koncepcje filozoficzne? Na koniec spojrzymy na mapę literacką każdej epoki, by uporządkować wiedzę na temat najważniejszych twórców literackich i ich dzieł, z zakresu poezji, powieści i dramatu.

W miarę możliwości omówimy funkcjonowanie kilku wybranych motywów w literaturze i sztuce. Poznamy też parę tajników, w jaki sposób radzić sobie z pytaniami w trakcie egzaminu maturalnego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą wykorzystać ostatnie tygodnie, przed sprawdzianem swoich możliwości i umiejętności z kilku lat nauki języka ojczystego!