Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Kultura
Ogłoszenia
Polecamy
Sport
Studio N
Wydarzenia
Wyróżnione

Projekt solarny

Projekt solarny

REALIZACJA PROJEKTU „INSTALACJA SYSTEMÓW ENERGII ODNAWIALNEJ W GMINACH: NIEPOŁOMICE, WIELICZKA, SKAWINA ORAZ MIECHÓW NA BUDYNKACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ ORAZ DOMACH PRYWATNYCH”

4 października 2013 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach podpisana została umowa z generalnym wykonawcą inwestycji pod nazwą „Instalacja systemów energii odnawialnej w Gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych”.

Pod tym długim tytułem kryje się projekt popularnie zwany „programem solarnym”, dzięki któremu mieszkańcy mogli otrzymać otrzymać 70% dopłatę do zestawów solarnych współfinansowanych przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy.

Początek prac nad projektem datuje się na styczeń 2009 roku. Wtedy też został oficjalnie otwarty nabór wniosków na dofinansowanie podobnych inwestycji. W lutym Stanisław Kracik – ówczesny Burmistrz – rozpoczyna działania nad przygotowaniem wniosku. Do połowy kwietnia 2009 powstaje zarys projektu, który w pierwotnym kształcie zakładał jego realizację do… marca 2013 roku. W listopadzie 2009 odbyła się pierwsza wizyta przedstawicieli biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, koordynującego przekazywanie środków finansowych na to zadanie. Niespełna rok później – 12 lipca 2010, rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków Mieszkańców. 30 lipca 2010 podpisane zostało porozumienia międzygminne w sprawie wspólnej realizacji projektu na terenie gmin Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj. Przełomem było podpisanie 24 stycznia 2012 umowy na finansowanie projektu solarnego, w której uczestniczyli przedstawiciele strony szwajcarskiej oraz zaangażowanych gmin.

Niestety dziewięć miesięcy później, gmina Kłaj oficjalnie wystąpiła z projektu. Spowodowało to konieczność szybkiego znalezienia nowego partnera, wytłumaczenia stronie szwajcarskiej tej sytuacji oraz przygotowania na nowo znacznej ilości dokumentacji projektowej. Na szczęście udało się to zrobić stosunkowo szybko i 5 grudnia 2012 do projektu dołączyła gmina Miechów. Tego samego dnia podpisaliśmy umowę z Instytucją Zarządzającą – firmą Info Solutions, która zajęła się nadzorowaniem realizacji projektu solarnego. Po pewnych trudnościach 17 września 2013 r. podpisaliśmy umowę na promocję projektu z firmą PIMEDIA.

4 października 2013 roku przedstawiciele czterech gmin uczestniczących w projekcie, podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą – konsorcjum firm Viessmann sp. z o.o & Wachelka INERGIS S.A. – które zajęło się montażem instalacji solarnych w domach prywatnych.

Limit instalacji przydzielonych gminie Niepołomice to 1300.

Pierwsze kolektory słoneczne pojawiły się na dachach 6 grudnia 2013 roku. Do końca 2015 roku do programu solarnego w Gminie Niepołomice przystąpiło 615 gospodarstw domowych.

Wzrost kursu franka szwajcarskiego spowodował, że w 2016 roku otrzymaliśmy większe fundusze na realizację inwestycji dotyczącej montażu źródeł energii odnawialnej na budynkach prywatnych oraz na budynkach użyteczności publicznej. Dzięki tym środkom zamontowaliśmy dodatkowo 45 instalacji solarnych. W sumie w Gminie Niepołomice powstało ich 660. Poza domami prywatnymi solary zamontowano w: MKS Puszcza Niepołomice, LKS „Czarni” Staniątki, Nadwiślanka Podgrabie, OSP Niepołomice, CKZiU.

Z dodatkowych środków powstały też instalacje fotowoltaiczne na krytej pływalni (150 kWp), przy Zamku Królewskim (140 kWp) oraz 2 pompy ciepła na krytej pływalni (204 kW) i Centrum Bocheńska (90 kW). Ponadto wykonano termomodernizację 15 obiektów użyteczności publicznej w gminie (szkół i domów kultury).

Projekt solarny zostanie zakończony i rozliczony do czerwca 2017 roku.

Szczegółowe informacje o projekcie solarnym można uzyskać w Referacie Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej, tel. 12 250 94 51, 12 250 94 54.

Dokładne informacje dotyczące realizacji projektu znajdą Państwo na stronie internetowej www.niepolomicesolary.eu/pl.

Rozmiar liter
Kontrast