Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Banner
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Miniatura
Ogłoszenia
Sport
Studio N
Wydarzenia

Całkowite zaćmienie Księżyca  

W piątkowy wieczór na błoniu pod Kopcem Grunwaldzkim ustawiliśmy szereg teleskopów oraz udostępniliśmy przybyłej publiczności możliwość skorzystania z lornetek a także innego sprzętu obserwacyjnego. Na niebie rozgrywało się bowiem najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie naszego satelity. Przez ponad sto minut był on schowany w cieniu rzucanym w przestrzeń przez kule ziemską, co powodowało czerwono-pomarańczowe zabarwienie jego tarczy.

 W miarę, jak postępował zmierzch pogoda poprawiała się, zatem nasi goście mieli także rzadką okazję do oglądania przez teleskopy planety czterech planet – Wenus, Jowisza z jego galileuszowymi księżycami, upierścienionego Saturna i wreszcie rdzawoczerwonego Marsa zbliżającego się do Wielkiej Opozycji.

 Dodatkową atrakcję stanowił pokaz jasnych obiektów z użyciem lasera wskaźnikowego oraz czterominutowy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na samym szczycie Kopca ustawili się fotografowie z nadzieją na uwiecznienie tych wszystkich niebywałych zjawisk.  A objaśniali je obecni na miejscu nauczyciele Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic:  Monika Maślaniec. Adam Michalec, Tymon Kretschmer, Janusz Nicewicz i Łukasz Maślaniec, zaś całość przygotował Grzegorz Sęk.

Dziękujemy naszym tak licznym gościom za przybycie i wzorowe zachowanie, dla nas będzie to zachęta do organizowania podobnych pokazów w przyszłości. Szczegółowa relacja z pokazów znajduje się na stronie MOA.

 

Grzegorz Sęk
nauczyciel astronomii w MOA

 fot. – Oglądamy Jowisza i jego cztery księżyce – fot. W. Maślaniec

2018-08-09T15:52:55+00:009 sierpnia 2018|Edukacja|
Rozmiar liter
Kontrast