Tradycyjnie tuż przed dniem dziecka zorganizowany został finał międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Konstytucji RP. Konkurs po raz siódmy pozwolił wyłonić najlepszego wśród młodzieży szkolnej znawcę Konstytucji RP.

Wyłonieni w marcu i kwietniu w toku eliminacji szkolnych finaliści VII Konkursu w czwartek 25 maja 2017 r. rozpoczęli wyczerpujące, dwuetapowe zmagania o tył Burmistrza Dzieci i Młodzieży. Po zaliczeniu testu pisemnego finaliści zmierzyli się ze sobą w etapie ustnym. Walcząc z upływającym czasem i działając w stanie absolutnej koncentracji każdy z finalistów musiał udzielić dopowiedzi na 6 pytań dotyczących zasad ustrojowych naszego państwa. Konkurs, głównie ze względu na wysoki poziom przygotowania uczestników oraz zaciętą rywalizację nie jest typową zabawą quizową, która w sposób lekki i zabawny promuje wiedzę o prawie. Organizatorzy ustawili przez uczestnikami konkursu wysoko zawieszoną poprzeczkę i z przyjemnością obserwują, że stopień trudności nie przerasta możliwości naszej młodzieży.

Po ponad trzygodzinnej rywalizacji finałowej wyłonieni zostali zwycięzcy tegorocznej edycji. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Julia Tańcula z Gimnazjum w Niepołomicach. Wśród uczniów szkoły średniej najlepszy okazał się Karol Szymczyk, absolwent klasy 3A Liceum Ogólnokształcącego. Regulamin Konkursu przewidywał również wyłonienie Burmistrza Dzieci i Młodzieży Niepołomic w roku 2017 r. – ten honorowy tytuł w dniu 1 czerwca otrzyma Julia Tańcula. A oto jak przedstawia się ostateczna lista tegorocznych laureatów:

Kategoria szkół gimnazjalnych:
1. Julia Tańcula
2. Mateusz Burda
3. Klaudia Ochońska
4. Arkadiusz Iskrzycki
5. Anna Klimek
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych
1. Karol Szymczyk
2. Paulina Rogowska
3. Patryk Klima
4. Julia Niedziela

Wszystkim uczestnikom Konkursu oraz laureatom gratulujemy znajomości Konstytucji RP i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu wiedzy o prawie.

Wacław Sternal
Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach