Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Banner
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Miniatura
Ogłoszenia
Sport
Studio N
Wydarzenia

Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

We wtorek 8 maja odbył się finał VIII Rejonowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH-QUIZ.

Organizatorem było Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach, a imprezę przeprowadzono w Laboratorium Aktywności Społecznej w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach.

Jak co roku, po eliminacjach szkolnych, trójka najlepszych uczniów reprezentowała swoją szkołę w etapie rejonowym. W tym roku na zaproszenie odpowiedziało aż 10 szkół, co bardzo cieszy organizatorów. Gościliśmy Gimnazjum nr 1 z Bochni, Gimnazjum nr 2 z Bochni, Gimnazjum z Podłęża, ze Staniątek, z Targowiska, z Kłaja, z Brzezia, z Szarowa, z Gdowa.

Najpierw zespoły przystąpiły do rywalizacji w formie quizu i zmagały się z pytaniami i zadaniami, które wnikliwie sprawdzały ich wiadomości z zakresu m.in. historii, geografii i kultury krajów niemieckojęzycznych. Następnie drużyny przedstawiły wybraną postać ze świata sztuki, muzyki, mody, literatury czy sportu. Prezentacje były kreatywne i zabawne, a nawet „smaczne”, ponieważ niektórzy uczestnicy przygotowali charakterystyczne dla danego państwa przysmaki.

Jury w składzie: dr Halina Sowa-Babik – wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Filologii Germańskiej oraz Przemysław Kocur – przedstawiciel Urzędu Miasta, a prywatnie poliglota, miało niełatwe zadanie. Wszyscy uczestnicy solidnie przygotowali się do konkursu. Uczniowie popisywali się nie tylko ogromną wiedzą, lecz także świetną znajomością języka niemieckiego. Ostatecznie laureaci to: I miejsce – Gimnazjum w Niepołomicach, II miejsce – Gimnazjum w Szarowie oraz III miejsce – Gimnazjum w Podłężu. Wyróżnienie otrzymało również Gimnazjum z Targowiska. Uczniowie przyznali także nagrodę publiczności za najciekawszą prezentację drużynie z Szarowa.

Mamy nadzieję na wspólną rywalizację i dobrą zabawę już za rok. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy serdecznie dziękują Romanowi Ptakowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice za objęcie nad konkursem honorowego patronatu oraz ufundowanie nagród dla uczestników. Podziękowania kierujemy również do Goethe Institut w Krakowie za przekazane nagrody oraz do Biblioteki Publicznej w Niepołomicach za gościnność.

Anna Marzec
pomysłodawca i organizator konkursu

2017-05-18T09:56:52+00:0017 maja 2017|Edukacja|
Rozmiar liter
Kontrast