28 października Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach było świadkiem niezwykłego wydarzenia. Tego dnia odbyło się pierwsze, lecz z pewnością nie ostatnie, Małopolskie Forum KMO.

KMO czyli Klub Młodego Odkrywcy, to popularnonaukowa formuła edukacyjna, zainicjowana i koordynowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W ramach zajęć KMO młodzież i dzieci wspólnie eksperymentują pod okiem Opiekunów, samodzielnie zdobywając wiedzę i budując umiejętności.

Forum było przeznaczone właśnie dla Opiekunów. Nie wystraszyła ich ani wczesna pora rozpoczęcia, ani kiepska, jesienna pogoda. Kilkanaście osób z całej Małopolski zjechało do Niepołomic, by uczestniczyć w pełnym atrakcji wydarzeniu. Zaczęliśmy od poznania „Karty KMO” – dokumentu programowego, który definiuje czym jest Klub Młodego Odkrywcy. Prezentacji dokonał dr Jakub Bochiński, Kierownik Obszaru Edukacji z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Z racji specyfiki Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, kolejnym elementem Forum był seans w Planetarium oraz krótka lekcja historii astronomii.

Następnie udaliśmy się na wizytę studyjną do zakładu firmy Woodward, zlokalizowanego na terenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Dzięki gościnności Prezesa Zarządu, pana Dominika Kani, mieliśmy okazję poznać specyfikę opracowywania i wdrażania do produkcji nowych rozwiązań technologicznych. Zwiedziliśmy również zakład produkcyjny oraz halę montażową.

Po powrocie do MOA uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Eksponaty i Eksperymenty”. Była to świetna okazja do dokładniejszego przyjrzenia się idei centrów nauki oraz tego, co mogą one zaproponować uczniom i nauczycielom. Zastanowiliśmy się również nad koncepcją stosowania eksponatów na lekcjach oraz nad możliwościami ich samodzielnego wykonywania.

Na zakończenie podsumowaliśmy bardzo intensywny dzień i obiecaliśmy sobie, że koniecznie musimy spotkać się za rok.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach