14 marca ponownie spotkaliśmy się z grupą Maluszków z Niepołomickiego Przedszkola Olimpijskiego. Był to już czwarty warsztat z projektu: „Witajcie w naszej bajce”.
Projekt ruszył 17 stycznia i jest wspólnym przedsięwzięciem Biblioteki Publicznej i Przedszkola Olimpijskiego.

Pomysł zrodził się na podstawie owocnej współpracy i przede wszystkim chęci maluchów do częstszych wizyt w naszej Książnicy. Przypomnę, że w ubiegłym roku „Olimpijczycy” wzięli udział w dwóch programach biblioterapeutycznych „O emocjach” oraz „Bezpieczny świat Maluszka”.

Tym razem celem projektu jest zapoznanie najmłodszych czytelników z postaciami Wielkiej Klasyki. Dzieciaczki wezmą udział w 14 warsztatach, w których dzięki głośnemu czytaniu, zabawom ruchowym oraz tematycznym pracom plastycznym zapamiętają Pszczółkę Maję, Krasnale Hałabałę, Smoka Wawelskiego, Złotą Rybkę, Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, Piotrusia Pana, Jasia i Małgosię, Alladyna, Kopciuszka i Calineczkę. Zwieńczeniem projektu będzie Bajkolandia, czyli spotkanie edukacyjno-artystyczne dla dzieci z wieloma atrakcjami.

Jak już wspomniałam był to nasz czwarty warsztat, na którym dzieci poznały Złotą Rybkę. Tekst Aleksandra Puszkina o rybaku i jego połowach został przedstawiony w formie teatrzyku. Ponadto dzieci mogły same złowić rybki i wypowiedzieć się czy jest to łatwa czy trudna umiejętność. Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Morze” oraz wykonanie „błyszczącej” rybki na pewno pozwoliły dobrze zapamiętać Złotą Rybkę, która spełniała życzenia.

Aneta Kurak
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach