12 dzieci z Samorządowego Przedszkola im. Św. Kingi w Podłężu przebywało przez trzy dni w Kuřimiu, mieście partnerskim Niepołomic w Czechach. W programie były zabawy z rówieśnikami, zwiedzanie Brna i udział w koncercie bożonarodzeniowym.

Zaproszenie do Kuřimia to efekt uzgodnień poczynionych podczas niedawnej wizyty dyrektor kuřimskiego przedszkola Lenki Slamovej i jej zastępczyni Petry Vysloužilovej w lecie tego roku. To rozszerzenie współpracy między obydwiema gminami.

Dzieci gościły przez trzy dni w przedszkolu przy ul. Brneńskiej. Miały okazję obejrzeć występy zorganizowane z okazji zbliżających się świąt, same też zaprezentowały się zgromadzonej publiczności. Jednym z punktów programu był ponadto koncert bożonarodzeniowy w filharmonii w Brnie.

Zorganizowano ponadto wizytę w kościele we Vranovie, spacer po Brnie połączony z krótkim zwiedzaniem, a także wizytę w Centrum Nauki VIDA w Brnie. Dla relaksu dzieci pływały w krytym basenie w kuřimskim Wellness, był też czas na zabawę z rówieśnikami z miejscowego przedszkola.

Dyrektor podłęskiego przedszkola, Danuta Gąska, jest bardzo zadowolona z pobytu w Czechach. Przez te trzy dni zwiedziła wszystkie miejskie przedszkola, gdzie spotkała się z ich dyrektorami i wychowawcami. Była to okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z metodami pracy stosowanymi przez Czechów. Dyr. Gąska jest zachwycona warunkami, jakimi dysponują tamtejsze placówki – przestronnymi salami, zróżnicowanym i bogatym wyposażeniem. Zapowiada, że zauważyła parę rozwiązań, które postara się wprowadzić w kierowanym przez siebie przedszkolu.