8 marca, czyli Dzień Kobiet, w Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach okazał się Dniem Dzieci. Tego dnia rozpoczął się cykl bezpłatnych warsztatów typu przedszkolnego „Rozbrykany LAS”, skierowany do dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

Zajęcia, odbywające się zawsze w środowe przedpołudnia, prowadzą kolejno przedszkola z gminy Niepołomice, gościnnie przedszkole z gminy Kłaj oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach.


Zgodnie z ideą, jaka przyświeca LAS, wydarzenie jest przykładem działania społecznego, organizowanego przez mieszkańców (i instytucje) dla mieszkańców Niepołomic. Katarzyna Borys, pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia wyjaśnia: „Założenie warsztatów jest bardzo proste, oparte na wymianie kompetencji i potrzeb. Przedszkola potrafią prowadzić zajęcia dla dzieci i chcą pokazać swoje możliwości, LAS ma wolną, nieodpłatną (dla tego typu działań) przestrzeń, dzieci mają czas i chęć zabawy, a rodzice szukają oferty spędzania czasu z dziećmi. Należało tylko te elementy ze sobą połączyć. Tak powstał „Rozbrykany LAS”.

Zajęcia zainaugurowało Niepubliczne Przedszkole Olimpijskie, istniejące w Niepołomicach od 2014 roku. Po krótkiej prezentacji placówki rozpoczęły się zajęcia w dwóch grupach wiekowych: od godziny 10.00 bawiły się w przedszkolaków 2 oraz 2,5-letnie dzieci, a od 11.00 ich miejsce zajęły 3 i 4-latki. W młodszej grupie było śpiewnie i tanecznie, maluchy jechały pociągiem, prowadziły samochody, były też różnymi zwierzętami – wszystko to oczywiście w sferze nieskończonej wyobraźni i w rytm muzyki. 3 i 4-latki stały się na czas zajęć badaczami – dzieci poznawały wodę w różnych, czasem zaskakujących dla nich postaciach (lód, para wodna), sprawdzały empirycznie, co pływa, a co tonie. Nie zabrakło też wątku ekologicznego – maluchy wiedzą nie tylko, że wodę należy oszczędzać. Wiedzą też, jak to robić.

Warsztaty będą trwały od 8 marca do 31 maja. Każde zajęcia odbędą się pod patronatem innego przedszkola. Zwieńczeniem cyklu będzie spotkanie prowadzone przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach, połączone ze zwiedzaniem Centrum Bocheńska oraz uroczystym wręczeniem dyplomów uczestnikom.

W czasie 12 spotkań dzieci mogą się zintegrować, sprawdzić swoją gotowość do udziału w zajęciach grupowych, a w dalszej perspektywie – do pójścia do przedszkola. Rodzice natomiast dostaną odpowiedź na częste pytanie: „Do którego przedszkola wysyłać malucha?” oraz „Czy moje dziecko jest już gotowe na to, by być przedszkolakiem?”. Będą to przedpołudnia pełne zabawy, nauki lub nauki przez zabawę.

 
Harmonogram warsztatów
marzec:
8 – Przedszkole Olimpijskie
15 – Przedszkole Sportowo-Taneczne Tygrysek
22 – Przedszkole Ogród Montessori (Kłaj)
29 – Przedszkole Demokratyczne Ogród Odkrywców
kwiecień:
5 – Przedszkole Prywatne Eko-Park
12 – Przedszkole Samorządowe w Podłężu
19 – Przedszkole Samorządowe w Niepołomicach
26 – Przedszkole Samorządowe w Woli Batorskiej
maj:
10 – Przedszkole Samorządowe w Zabierzowie Bocheńskim
17 – Przedszkole Językowo-Artystyczne Słoneczna Kraina
24 – Przedszkole Sióstr Augustianek im. św. Anny
31 – Biblioteka Publiczna w Niepołomicach
Grupy są już zapełnione. Chęć dołączenia do list rezerwowych można wyrazić w mailu: kontakt@lasopenspace.pl (koniecznie należy podać nr telefonu do szybkiego kontaktu).