Codzienność ucznia technikum przepełniona jest nauką, zadaniami domowymi, projektami i kursami. Zazwyczaj mamy lepsze pomysły na spędzenie naszego czasu, jednak nauka nie zawsze musi być taka nudna jak się wydaje.

Potwierdził to wyjazd od 17 do 19 listopada na warsztaty naukowe, które sfinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”.

Uczennice technikum kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa z Zespołu Szkół Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach pod opieką Aleksandry Maniak, spędziły pracowity i ciekawy weekend w Suchej Beskidzkiej. Uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z zakresu turystyki, hotelarstwa i ochrony środowiska naturalnego. Warsztaty prowadzili dyrektorzy Tatrzańskiego i Babiogórskiego Parku Narodowego dr Tomasz Pasierbek i dr Paweł Skawiński. T. Pasierbek przekonywał jak różnorodna może być przyroda i jakie są związki między ochroną przyrody i turystyką. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi np. w formie symulowanej rozprawy sądowej, gdzie uczestnicy mogli odegrać role prokuratorów, obrońców lub sędziów. Przedmiotem rozprawy był rozwój turystyki na obszarach chronionych programem NATURA 2000. Pozwoliło to uczniom na zaangażowanie w dyskusję, wypowiedzenie się, dobór argumentów i obronę swojego zdania na temat ochrony przyrody.

Paweł Skawiński wprowadził w świat dzikich zwierząt, które żyją na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przedstawił zasady korzystania z zasobów parku narodowego przez turystów, skutki dokarmiania zwierząt, śmiecenie i zagrożenia dla środowiska naturalnego. Oprócz warsztatów, które odbyły się na Zamku w Suchej w siedzibie WSTiE, noclegi, posiłki i czas wolny uczniowie spędzili w hotelu Montis, gdzie mogli obserwować funkcjonowanie obiektu hotelarskiego i obsługę gości. Ciekawym punktem programu było spotkanie z menagerem hotelu Bartłomiejem Mrozem, który podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat funkcjonowania hotelu. Z pasją omawiał różne sytuacje, które w przyszłości mogą zdarzyć się przyszłym hotelarzom. Wskazywał sposoby rozwiązywania problemów między gościem hotelowym a recepcjonistą.

Pomimo tego, że warsztaty odbyły się w weekend, kiedy można było trochę poleniuchować, to jednak nie żałujemy, że w tym czasie miałyśmy zajęcia. Były one prowadzone w ciekawy sposób, mogłyśmy w nich aktywnie uczestniczyć, co pozwoliło nam zrozumieć oraz zapamiętać więcej informacji, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości.

Karolina Chudziak
uczennica 2 klasy Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach