,,Polska to dom, rodzina… Uśmiech na twarzy bliskiej osoby. Polska to schronienie, ostoja, jesienne liście i łany zbóż. Radość i łzy, szkoła, praca… Polska to my!” – takimi słowami rozpoczęła się akademia upamiętniająca 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej.

Oprawę artystyczną wypełnił program poprowadzony przez uczniów klas: IVa, IVb oraz IVc. Akademia przybliżyła niełatwe losy Polski i podzielona została na część narracyjną – przedstawiającą trudne losy naszej Ojczyzny oraz swobodną, która składała się z recytacji najsłynniejszych wierszy opiewających miłość do ojczystego kraju. Wśród wybranych dzieł – które zaprezentowali uczniowie klas czwartych – pojawiły się utwory: Czesława Janczarskiego, Jerzego Żuławskiego, Władysława Bełzy i Wandy Chotomskiej. Niezwykle poruszającym punktem przedstawienia był moment, kiedy uczeń klasy IVb – Michał Walczyk – odśpiewał jedną z najsłynniejszych pieśni wojskowych pt.: ,,O mój rozmarynie…”

Wykonanie zachwyciło wszystkich zebranych i pozytywnie nastroiło do odśpiewania – już wspólnie – kolejnych narodowych pieści. Słowo „wolność” nabrało w tym dniu szczególnego znaczenia, dlatego aby jak najdłużej świętować i należycie uczcić ową ważną rocznicę, społeczność uczniowska z wielkim zapałem i zaangażowaniem wzięła udział w II Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez świetlicę szkolną, który odbył się kilka dni później. Kandydaci mieli możliwość zaprezentowania wybranego przez siebie utworu, nawiązującego do tematyki patriotycznej, występując solo lub w zespołach. Z ust najmłodszych wybrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni, które sławiły miłość do Ojczyzny.

Jury zachwyciło się nie tylko samym wykonaniem, doborem piosenek, ale i aranżacją całego występu. Niektórzy uczestnicy przygotowali własny akompaniament – zagrali na skrzypcach, gitarze, a nawet akordeonie. Zwrócono także uwagę na charakteryzację wykonawców, którą stanowiły nieprzypadkowe stroje. Pośród odświętnej klasyki, pojawiły się także ubrania harcerskie, z motywami ludowymi lub zawierające barwy narodowe. Wielki podziw i uznanie wzbudziły występy najmłodszych – uczniów klas 0 oraz I, którzy to wykazali się niezwykłą odwagą i talentem scenicznym. Ich dziecięca interpretacja chwyciła za serca wszystkich zgromadzonych. Obchody 11 listopada w naszej szkole były realną lekcją patriotyzmu. Pokazały, że miłość do Ojczyzny można wyrażać na różne sposoby, lecz najpiękniejszy – bo najbardziej naturalny i szczery – zawsze prezentowany jest przez tych najmłodszych patriotów.

Justyna Bielec i Danuta Dudek-Wilk
nauczyciele w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej