Taniej, wygodniej, czyściej – czyli jak palić w domowych piecach z korzyścią dla siebie i środowiska. O nowych metodach palenia rozmawiamy z Edwardem Wnękiem – wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, przewodniczącym komisji ładu i bezpieczeństwa publicznego, sołtysem Zabierzowa Bocheńskiego i strażakiem.

Zanieczyszczenie pyłami ze spalania w domowych piecach grzewczych to poważny problem naszego regionu. Jak efektywnie ogrzewać dom, żeby nie szkodzić przy tym ludziom i środowisku?

Ważny jest przede wszystkim sposób w jaki palimy w piecu. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpalanie od góry, a nie od dołu jak robi to wiele osób. Do pustego pieca wsypujemy węgiel, na nim układamy grubsze kawałki drewna, następnie nieco cieńsze na rozpałkę. Otwieramy dolną klapę powietrza. Następnie rozpalamy i zamykamy drzwiczki (klapę powietrza można nieco przymknąć). Piec będzie się nagrzewał trochę wolniej niż zazwyczaj. Ważne, by nie dokładać węgla w trakcie palenia. Na stronie www.czysteogrzewanie.pl znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat, a także filmiki instruktażowe.

Jakie są korzyści z takiej metody?

Korzyści jest wiele. Będzie taniej – zaoszczędzimy na opale. Spalając tyle samo co do tej pory, będziemy mieć cieplej w domu. Ponadto zmniejszy się emisja szkodliwych pyłów i sadzy. Piec zacznie bowiem spalać dym i z naszego komina nie będą się wydobywać czarne kłęby dymu. Zadbamy nie tylko o środowisko, ale co za tym idzie, także o zdrowie swoje i innych.

Czy musimy w coś inwestować?

Nie. Nowa metoda nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Wręcz przeciwnie. Wystarczy trochę cierpliwości, żeby nauczyć się efektywnie palić, a korzyści przyjdą same.

Przypomnijmy jeszcze, czym w piecu palić nie można?

W domowych piecach centralnego ogrzewania nie wolno spalać śmieci, a więc wszelkiego rodzaju odpadów, plastików, mebli, lakierów, butów itd. Powoduje to rozprzestrzenianie do powietrza pyłu, a także substancji rakotwórczych. Trujemy więc nie tylko siebie, ale i innych, zanieczyszczając przy tym glebę i wodę, degradując środowisko. Emisja pyłów może powodować kaszel i duszność, a także problemy z układem krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca).

Czy Pan już wypróbował nową metodę palenia i może ją polecić mieszkańcom?

Tak, wypróbowałem i gorąco polecam.

Dziękujemy za rozmowę.