Poprawiono dn.: 26 lipca 2017

Od 24 do 30 lipca głosujemy na zamki i pałace w województwie małopolskim. Zachęcamy do oddawania głosów na Zamek Królewski w Niepołomicach. Głosowanie jest bezpłatne.

Zamki i pałace na przestrzeni dziejów wpisały się w krajobraz Polski. Stanowią ważne dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wiele z nich to skarby kultury i perły architektury, z bogatym wyposażeniem i zbiorami sztuki. Polskie zamki i pałace to cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe.

Zamek Królewski w Niepołomicach jest perłą renesansowej architektury. Był królewską rezydencją określaną “drugim Wawelem”. Bywali tu niemal wszyscy polscy władcy. Odbywały się w nim zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano przywileje, przyjmowano poselstwa, a przede wszystkim polowano w pobliskiej puszczy.

Wybudowany został w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Największy jego rozkwit przypadł na okres panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek przebudowano w stylu renesansowym pod kierunkiem Tomasza Grzymały oraz artysty rzeźbiarza Santi Gucciego i założono słynne ogrody królowej Bony. Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce szlacheckich rodów: Curyłów, Branickich, Lubomirskich. Najbardziej zniszczyli zamek Szwedzi podczas najazdów. Od tej pory stopniowo tracił on swoje znaczenie. Po rozbiorze Polski w 1772 roku zamek przeszedł pod panowanie Austriaków, którzy zrobili w nim koszary, rozebrali też jego drugie piętro.

Od drugiej połowy XIX wieku do I wojny światowej pełnił funkcje mieszkaniowe i magazynowe, a także popadał w ruinę. Trwające w latach 1991-2007 prace konserwatorskie przywróciły mu dawną świetność.

Obecnie w zamku mieści się hotel i centrum konferencyjne. W jego komnatach urządzono Muzeum Niepołomickie, w którym można obejrzeć ekspozycję sztuki polskiej XIX wieku, kaplicę zamkową, wystawę łowiectwa oraz zbiory Włodzimierza Puchalskiego.

Weź udział w zabawie i zagłosuj na niepołomicki Zamek Królewski. Można to zrobić klikając tutaj.