Poprawiono dn.: 1 października 2018

O tym, że historia jest niewyczerpanym źródłem wiedzy i inspiracji; że stanowić może przedmiot poważnych badań naukowych, jak i anegdotycznych i sentymentalnych wycieczek w przeszłość… nie trzeba przekonywać! Ale po raz kolejny chcemy Państwu pokazać, że historia może być też zabawą i pasją, która nie tylko dostarcza wiedzy, lecz także kształci charakter; pozwala zarówno fantastycznie zagospodarować czas, jak i odnaleźć się wśród innych miłośników badania przeszłości w sposóbaktywny, inspirujący i fascynujący…

Pola Chwały to jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce. Jest organizowana przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy; inni – robią to samo w skali makiety; a jeszcze inni – na planszach do gry; kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą, albo piszą książki i prace naukowe.

Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Już trzynasty raz Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem – na ulicach miasta można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów; pojawiają się oddziały konne, a także wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta – obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne, które reprezentują nie tylko wojskowość, lecz także codzienne, zwykłe życie obozowe – od starożytności po współczesność – zostały podzielone według epok. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe.

Na hipodromie, za zamkiem, odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W Niepołomickim Zamku, na specjalnych makietach, są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata przy pomocy artystycznie wykonanych figur i modeli. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych i wziąć udział w zawodach modelarskich.

W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone warsztaty taneczne, odbywają się pokazy mody z dawnych epok oraz koncerty; do dyspozycji zwiedzających (w każdym wieku!), jest też wypożyczalnia strojów, nawiązujących do różnych epok historycznych.

Nie zabraknie specjalnych propozycji dla dzieci – zapraszamy do czynnego udziału w warsztatach i pokazach, w Szkole Rycerskiej i w Kąciku Pazia.

Nie zabraknie też oferty dla miłośników akademickiej atmosfery i dociekliwości– już od piątkowego poranka zapraszamy na konferencję naukową.

Tegoroczne Pola Chwały są w szczególny sposób poświęcone Polsce – od okresu średniowiecza (z tego okresu wyjątkowo licznie będą reprezentowane grupy rekonstrukcyjne), poprzez Konfederacje Barską, której 250 rocznicę chcemy uczcić śpiewająco, aż do początku XX wieku, ponieważ oczywistym tematem wiodącym będzie odzyskanie niepodległości Polski przed 100 laty.

Zapraszamy Państwa do szerokiego spojrzenia na naszą historię – pokażemy jak rodziła się Polska, jak ją traciliśmy i jak ją odzyskaliśmy!

Zapraszamy na wspólne spotkanie 28–30 września 2018 roku.

Szczegółowy program znajduje się tutaj. 

Pola Chwały 2018, programy:
•       ogólny – Wyświetl program
•       pokazów rekonstrukcyjnych sobota – Wyświetl program
•       pokazów rekonstrukcyjnych niedziela – Wyświetl program
•       dziedziniec sztuki – Wyświetl program
•       Wzgórze Małych Rekonstruktorów – Wyświetl program
•       konferencja naukowa – Wyświetl program
•       gry planszowe – Wyświetl program
•       gry figurkowe- Wyświetl program