Poprawiono dn.: 25 października 2017

Pola Chwały to dzisiaj jedna z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce. Jest organizowana przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe będą rozstawione wokół zamku, kościoła i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach rozgrywane są bitwy na lądzie, morzu i w powietrzu – przy pomocy artystycznie wykonanych figur i modeli. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych i wziąć udział w zawodach modelarskich. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone warsztaty taneczne, pokazy mody z dawnych epok oraz koncerty, będzie można wypożyczyć też  strój z różnych epok historycznych. Już od czwartkowego popołudnia zapraszamy także na konferencję naukową.

Tegoroczne Pola Chwały są w szczególny sposób poświęcone czasom napoleońskim, stąd wyjątkowo licznie będą reprezentowane wojska z tego okresu. Piechota, kawaleria, artyleria – bogactwo mundurów tej epoki nie ma równego w dziejach. W Niepołomicach stanie także namiot wojskowy samego Napoleona – wielbiciel tej epoki i świetny gawędziarz wcieli się w postać Cesarza Francuzów, aby przybliżyć go uczestnikom imprezy. Pod okiem samego cesarza rozpocznie się też Bal Cesarski o 20.00 w sobotę, wcześniej o 15.00 Cesarz poprowadzi specjalne spotkanie z dziećmi.

Wzgórze Małych Rekonstruktorów to miejsce, gdzie przez cały czas trwania imprezy będzie się działo mnóstwo wydarzeń kierowanych szczególnie dla dzieci. Kącik Pazia dla najmłodszych, Szkoła Rycerska i Szkoła Dam Dworu dla nieco starszych, gry wielkoformatowe, gry IPN, średniowieczne Konkursy dla Małej Białogłowy, Turniej walk na piankowe miecze, dziecięca audiencja u Napoleona – szukajcie tego wszystkiego w okolicach Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.

Dziedziniec Sztuki to strefa zdemilitaryzowana wśród tych setek krążących dokoła żołnierzy. Tańce średniowieczne, staropolskie i swing, fotografia w technice z XIX wieku, moda z dawnych epok, koncert muzyki dawnej – zapraszamy na Dziedziniec Zamkowy tych, którzy pragną odpocząć nieco od zgiełku bitewnego i szczęku broni.

Nowa lokalizacja obozów – rozmieszczonych także wokół kościoła, pozwoli włączyć nowe obszary miasta, stąd część pokazów będzie się odbywała na Rynku. I choć będzie to już dwunasta edycja, będą to jednak zupełnie nowe Pola Chwały – serdecznie zapraszamy!