Kiedy Muzeum Narodowe w Krakowie przystępuje do kolejnego remontu swoich obiektów to niemal pewnym jest, że w zamku królewskim w Niepołomicach zagości nowa wystawa. Tak stało się i tym razem.

Gmach Arsenału – (tak brzmi historyczna nazwa budynku w ciągu murów obronnych wzdłuż ul. Pijarskiej w Krakowie) – był przez ostatnie 23 lata miejscem prezentacji sztuki starożytnej z kolekcji księcia Władysława Czartoryskiego, Rodziny Potockich z Krzeszowic oraz zabytków zakupionych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Przez najbliższe dwa lata i trzy miesiące znaczna cześć tej prezentacji będzie dostępna na wystawie w zamku .

Nasza wystawa została przygotowana według nowego scenariusza i w zupełnie odmiennej aranżacji.

W dwóch salach I piętra umieszczono niemal sto obiektów sztuki rzymskiej, etruskiej, greckiej i egipskiej, z których najmłodsze mają tysiąc siedemset lat, a najstarsze pochodzą sprzed czterech tysięcy lat. Marmurowe posągi, fragmenty reliefów zdobiących rzymskie sarkofagi, figurki bogów i kapłanów, kobiet i mężczyzn, ukazanych podczas czynności rytualnych lub w życiu codziennym, naczynia, biżuteria, której tworzywem jest złoto, szkło, fajans i kamienie szlachetne, zwierciadło wykonane z brązu i drewna, używane przez Egipcjan cztery tysiące lat temu i wiele innych eksponatów wprowadza widzów w świat wierzeń i realiów społeczności żyjących w rejonie basenu Morza Śródziemnego setki i tysiące lat przed narodzinami Chrystusa.

Taką oto, odmienną tematycznie od dotychczasowych wystawę otworzyliśmy 19 września 2017 r. przy udziale licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się dyrektor Andrzej Betlej wraz z pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie, przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach Marek Ciastoń, reprezentanci właścicieli kolekcji prezentowanych w zamku: ks. prałat Stanisław Mika (zbiory zgromadzone w kaplicy zamkowej nalezą do parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach), Tomasz Ciepły – przewodniczący Zarządu Krakowskiego Oddziału Polskiego Związku Łowieckiego (trofea myśliwskie zajmują trzy sale łowieckie), dyrektorzy instytucji kultury w Bochni, Wieliczce i Niepołomicach, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Niepołomic.

Korpus dyplomatyczny reprezentował Ivan Śkorupa – Konsul Generalny Słowacji.

W tym roku mija dziesięć lat współpracy Niepołomic z Muzeum Narodowym w Krakowie. Współpraca, której początek dał szalony, jak się wówczas wydawało, pomysł burmistrza Stanisława Kracika i ówczesnej dyrektor MNK – Zofii Gołubiew – sprowadzenia do zamku prawie dwóch tysięcy obrazów i rzeźb z krakowskich Sukiennic spowodował, że dziś sale pierwszego piętra zamku wypełnione są zbiorami dzieł sztuki polskiej i zachodnioeuropejskiej, które teraz znakomicie dopełniła kolekcja sztuki starożytnej.

Nowa wystawa zorganizowana przez Muzeum Niepołomickie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Fundację Zamek Królewski w Niepołomicach będzie czynna do końca 2019 roku. Mam nadzieję, że odnajdziecie na niej Państwo starożytności bardzo piękne. Ja takimi je znajduję.

Maria Jaglarz

Zapraszamy codziennie, w godz. 10.00 do 17.00.