Dart to gra, która od wieków fascynuje wiele osób. Jest to gra o naprawdę bogatej historii, a jej początek wydaje się być całkiem niepozorny, ponieważ wszystko zaczęło się od żołnierzy, którzy poszukując rozrywki, rzucali włóczniami w pnie drzew lub drewniane beczki.

Największą popularność dart zdobył w Anglii, stamtąd również pochodzą najbardziej znani zawodnicy, którzy niejednokrotnie zajmują podium w międzynarodowych zawodach. Dlaczego dart jest uważany za grę dla każdego? Chociaż gra w lotki, jak popularnie jest określany dart, wygląda na trudną i wymagającą skupienia oraz doskonałej celności, to tak naprawdę każdy może to wyćwiczyć. Dodatkowo, aby grać nie trzeba być mistrzem, a każda kolejna rozgrywka sprawia, że zyskujesz coraz większe doświadczenie. Dart dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem nie wymaga ponoszenia dużych kosztów na specjalistyczny sprzęt, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w 3 lotki oraz tarczę, dostępne w bardzo wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak również internetowych.

Zasady nie tylko dla zawodowców
Każda gra musi mieć swoje zasady, podobnie jest w przypadku darta. Chociaż większość regulacji oraz wytycznych była na przestrzeni wieków modyfikowana, to ogólny zarys pozostał niezmienny. Najważniejsza jest tarcza, która musi być zawieszona na wysokości 1,73 m – jest to wymiar obowiązujący zarówno dla osób, które chcą grać rekreacyjnie, jak również podczas profesjonalnych zawodów. Następny punkt stanowi linia rzutu, ang. oche, i nie może być mniejsza niż 2,37 m.

Klasyczne 501 d.o.
Jeżeli chcesz pograć w popularne lotki, warto zapoznać się z terminem „501 double out”, ponieważ jest to nazwa najpopularniejszej formy rozgrywki. Termin „double out” oznacza, że zawodnik w ostatnim rzucie musi trafić w pole znajdujące się w zewnętrznym okręgu tarczy, które jest podwójnie punktowane. W oparciu o zasady klasycznej 501 nie tylko najszybciej nauczysz się grać w dart, lecz również rozgrywane są międzynarodowe zawody. Gracz rozpoczyna rozgrywkę z ilością 501 punktów i celem jest „zejście” do wyniku 0 kończąc podwójnym wyjściem. Istnieją również inne wariacje tej gry – 301, 401, a nawet 1001, lub double in połączone z double out.

Lotki i sposób na najlepsze rzuty
Lotki składają się z kilku istotnych elementów, które wraz z własnym rozwojem i zdobywanym doświadczeniem w grze można coraz lepiej dostosowywać do siebie.

Klasyczna budowa lotki prezentuje się następująco:

BARREL – najważniejsza część lotki. Potoczna nazwa to „beczka” ze względu na charakterystyczny wygląd. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest miedź, nikiel lub wolfram. Każda beczka ma inny kształt, wagę (jest to bardzo ważny parametr) oraz teksturę – podczas nauki warto próbować różnych modeli, by znaleźć ten, który zapewnia najlepszy chwyt.
SHAFT – część łącząca beczkę z piórkiem, a dodatkowo poprawia stabilność lotki podczas lotu.
PIÓRKO – stabilizuje lot, bez tego elementu poprawny rzut nie byłby możliwy.
TIP – czyli grot. Chociaż jest to najmniejszy element, jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie tip wbija się w tarczę wskazując liczbę punktów.

Kiedy mamy już lotki, wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję przed linią rzutu. Chociaż w tym przypadku nie ma określonych reguł i zasad można znaleźć wiele wskazówek. Najczęściej przyjmowaną pozycją jest przeniesienie ciężaru na prawą nogę w przypadku osób praworęcznych lub na lewą nogę u osób leworęcznych oraz delikatne wychylenie się w kierunku tarczy. Ważne jest zachowanie bezruchu jednocześnie będąc rozluźnionym. Niemożliwe? Możliwe, wystarczy poćwiczyć.

Kiedy wiesz już, że dart, to gra również dla Ciebie, warto poćwiczyć i wystartować w zawodach! Pierwsze mistrzostwa w darta zostały ogłoszone w 1927 roku i odbyły się w Londynie. W 1976 roku powołano The World Darts Federation (WDF), do której należy obecnie aż 51 narodowych organizacji darta z sześciu kontynentów.

Również w Polce można brać udział w zawodach. W zeszłym roku, w Niepołomicach, rozegrano turnieje inaugurujące rozgrywki Pucharu Polski POD, które zostaną powtórzone również w tym roku. Tegoroczne zawody odbędą się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach na ulicy Spółdzielczej 2. Podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji, Organizatorem jest Małopolska Organizacja Darta.

Rozgrywki z cyklu Pucharu Polski POD w Niepołomicach odbędą się 25-26 sierpnia 2018 roku (sobota i niedziela).

Pierwszego dnia, 25 sierpnia, odbędą się zawody Pucharu Polski POD o Puchar Burmistrza.
Drugiego dnia, 26 sierpnia, odbędą się zawody Pucharu Polski POD & II Otwarte Mistrzostwa Niepołomic.

Zeszłoroczne zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem, a samo wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem.

Rozgrywki są skierowane zarówno do mężczyzn, jak również do kobiet, a odbywają się w salach, gdzie każda grupa ma do dyspozycji tarczę, co pozwala na uniknięcie kolejek i czekania na rzut. Faza finałowa zawodów odbywać się będzie, podobnie jak w zeszłym roku, na dużej, amfiteatrowej sali, z wygodnymi miejscami również dla widowni. W tym miejscu warto przypomnieć, że w fazie półfinałowej oraz finałowej obowiązuje dresscode określony w Regulaminie POD.

Warto wziąć udział w rozgrywkach Pucharu Polski POD w Niepołomicach, ponieważ miejsce rozgrywek to przepiękna okolica zachęcająca do aktywnego wypoczynku, wpisowe jest niewielkie, a dla najlepszych graczy przewidziane są nagrody oraz pamiątkowe puchary i dyplomy. Serdecznie zachęcamy do próbowania swoich sił w darcie oraz zapraszamy do udziału w rozgrywkach!

Grzegorz Nagacz