Ostatnie parę tygodni w działalności Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu z Niepołomic były niezwykle pracowite. Od 24 maja do 20 czerwca towarzystwo zorganizowało trzy koncerty.

Pierwszy był koncert majowy pt. Jedynie serce matki z okazji Dnia Matki. Drugi – Najpiękniejsze melodie był wydarzeniem w ramach XXVII Dni Niepołomic. Trzeci poświęcony został Ojcom z okazji ich święta i jednocześnie kończył XXV, jubileuszowy rok działalności artystycznej towarzystwa.

Programy koncertów przygotowane przez prof. Aleksandrę Polak, prezes towarzystwa, zostały wykonane przez artystów prowadzonych przez nią zespołów: kameralnego Pro-Arte w składzie: Barbara Radecka, Stanisława Kmieć, Klaudia Bochenek, Małgorzata Siedlarz, Katarzyna Rojek, Józef Perun, Dariusz Zaręba wraz z solistami: Urszulą Borzęcką, Izabelą Król, Marią Czarnecką-Reichel, Łukaszem Mirkiem, młodzieżowego Bel Canto z Darią Stefańską, Pauliną Stefańską, Damianem Stefańskim i Michałem Walczykiem, młodych pianistów: Wiktorię Wnęk, Julię Dąbroś, Michała Walczyka oraz zaproszonych gości.

Publiczność koncertowa mogła usłyszeć wiele znanych i lubianych utworów, były wśród nich kompozycje W.A. Mozarta, Fryderyka Chopina, F. Schuberta czy patrona towarzystwa Stanisława Moniuszki. Artystom oprócz akompaniamentu fortepianu profesor Polak towarzyszyły flety Urszuli Borzęckiej i Katarzyny Rojek. Wystąpili też zaprzyjaźnieni z towarzystwem artyści: Renata Żołobowska-Orzechowska – pianistka, Justyna Sasnal – harfistka i śpiewacy: Zofia Wengrynowicz-Perun – mezzosopran, Monika Korybalska-Kozarek – mezzosopran oraz tenorzy: Witold Wrona i Krzysztof Kozarek. Wykonali oni arie z operetek: Baron Cygański, Czar Cyganerii i Księżniczka Czardasza, a także m.in. takie utwory jak: O sole mio, Funiculii, Funikula, La Paloma, czy Granada. Koncerty poprowadził piszący tę relację, który również zaprezentował się publiczności, wykonując piosenki, akompaniując sobie na gitarze i animując do wspólnego śpiewania.

Bogactwo wykonawców, utworów, w tym również stylów mogło spełnić różne oczekiwania i gusta melomanów. Tak różnorodny był cały XXV sezon działalności artystycznej towarzystwa. Koncerty miały wielowymiarowy charakter: patriotyczny, religijny, okolicznościowy z okazji Dnia Matki i Ojca, czy wreszcie rozrywkowy z wieloma znanymi i zabawnymi utworami.

Przed Zarządem, a przede wszystkim Panią Prezes i artystami wakacje. Po nich w sierpniu planowane są warsztaty i pierwsze jesienne koncerty. Znów zapowiada się pracowicie. Już dzisiaj wszyscy melomani, sympatycy śpiewu proszeni są o przyjęcie podziękowań za obecność na wydarzeniach minionego sezonu i jednocześnie zechcą przyjąć zaproszenie na kolejne w tym roku muzyczne uczty, które odbędą się na scenie niepołomickiego zamku.

Na koniec z serca płynące podziękowania, które towarzystwo kieruje do: Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka, za objęcie patronatem organizowanych wydarzeń, do Miasta i Gminy Niepołomice oraz Powiatu Wielickiego, za współfinansowanie koncertów, a także do Kolejowego Towarzystwa Kultury z Krakowa oraz Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach za wszelką udzieloną pomoc.

Janusz Rojek
animator kultury