Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Banner
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Miniatura
Ogłoszenia
Sport
Studio N
Wydarzenia

Kosmiczna Noc w Bibliotece

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne wraz z Biblioteką Publiczną zaprosili 3 czerwca 2017 r. wszystkich tych, którzy lubią książki i kosmos na Kosmiczną Noc w Bibliotece.

Rozpoczęliśmy zajęciami warsztatowymi, w czasie których uczestnicy wykonywali kratery z masy solnej oraz budowali kalendarze księżycowe z kartonu.

Następnie Waldemar Ogłoza z Obserwatorium przybliżył zwiedzającym wystawę “Kosmos w literaturze pięknej”. Przedmiotem wystawy jest konfrontacja poetyckich i literackich opisów kosmosu z obecnym stanem wiedzy. Na planszach prezentujemy opisy kosmosu i zjawisk kosmicznych zaczerpnięte z literatury oraz naukowe wyjaśnienia wraz z pięknymi zdjęciami i ilustracjami.

Prelekcją “Niebo nad Soplicowem” Bartłomieja Zakrzewskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego zakończyliśmy część Kosmicznej Nocy, która odbywała się w Bibliotece. W czasie wykładu na temat nieba opisanego w „Panu Tadeuszu” przez Adama Mickiewicza Bartłomiej Zakrzewski wyjaśnił, które zjawiska astronomiczne były prawdziwe, a które były celowo zamierzoną poetycką fikcją.

Na zakończenie uczestnicy przeszli do niepołomickiego Planetarium na specjalny seans poświęcony mitologicznym opowieściom o gwiazdozbiorach – “Niebo według Greków”

2017-06-05T14:48:19+00:005 czerwca 2017|Kultura|
Rozmiar liter
Kontrast