26 marca w Sali Akustycznej Niepołomickiego Zamku odbył się koncert muzyki klasycznej i pieśni romantycznej.

Program przygotowany przez Aleksandrę Polak zaprezentowały zespoły: Kameralny Pro- Arte oraz Młodzieżowy, na co dzień związane z działalnością Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki.

Przez godzinę, licznie przybyła publiczność, a wśród niej przewodniczący komisji oświaty i kultury Andrzej Gąsłowski , mogła delektować się muzyką dwóch wielkich geniuszy : W. A. Mozarta i F. Schuberta. W programie znalazły się m.in. Mozartowski: „Fiołek”, Niewierna Nice”, „Harmoni chwilo błoga” z opery „Czarodziejski flet” czy aria Leporella z opery „Don Giovanni”, oraz Schubertowska ”Kołysanka, „An die Musik” czy „Serenada”.

Koncert można było nazwać prawdziwie muzyczna ucztą, dzięki prezentowanym utworom, oraz ich wykonaniu, zwłaszcza przez solistów: Izabelę Król , Łukasza Mirka oraz Urszulę Borzęcką, która wraz z Katarzyną Rojek grając partie na fletach, subtelnie i efektownie uzupełniły brzmienie akompaniującego fortepianu. W gronie wykonawców nie zabrakło również dwójki zaprzyjaźnionych z Towarzystwem artystów: Zofii Wengrynowicz -Perun oraz Józefa Peruna.

Dzięki nim i ich artystycznemu kunsztowi przez chwilę zamkowa scena mogła stać się sceną krakowskiej raz opery, raz filharmonii. Muzyka osadzona w końcu XVIII i początku XIX wieku szczególnie wybrzmiała pod palcami młodych pianistów: Wiktorii Wnęk, Alicji Wolnickiej, Julii Dąbroś, Michała Walczyka. Może ktoś zapyta- dlaczego? Otóż zarówno Mozart jak i Schubert byli niezwykle zdolni już jako dzieci.

Artyści i organizatorzy serdecznie dziękują publiczności za obecność zapraszając na kolejne wydarzenie jakim będzie koncert pasyjny.

Dziękują również za współpracę, wsparcie i środki finansowe: Kolejowemu Towarzystwu Kultury z Krakowa, Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Urzędowi Miasta i Gminy Niepołomice.

Janusz Rojek
animator kultury