Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza na wernisaż wystawy Michała Bałdy i spotkanie z poezją Danuty Żmudzkiej „Pastelą i Słowem” 10 marca 2017 r. o godz. 18.00.

Danuta Żmudzka – urodziła się w 1954 roku we Wrocławiu, gdzie spędziła pierwsze lata życia i edukacji. Po maturze podjęła i ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach uzyskując tytuł magistra psychologii. W roku 1978 wraz z mężem Janem i trójką dzieci przeniosła się Zabierzowa Bocheńskiego, skąd pochodził jej ojciec. Można powiedzieć „wróciła w rodzinne strony”. W Zabierzowie zbudowali swój dom i w Zabierzowie przyszło na świat ich czwarte dziecko.

Niestrudzenie uzupełniała swoje wykształcenie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła studia zawodowe na kierunku Pedagogiki Wczesnoszkolnej, oraz studia podyplomowe w tym samym kierunku. Pracowała w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim jako nauczyciel nauczania początkowego, a w latach 1990-1995 jako dyrektor tejże szkoły.

Obecnie emerytka, babcia ośmiorga wnucząt, kobieta realizująca swe obowiązki i życiowe pasje. Śpiewa w zespole Zabierzanie, pisuje do Gazety Niepołomickiej, przekłada na poezję obserwacje i doświadczenie życiowe, oraz miłość i zaufanie do Pana Boga.

Michał Bałda urodził się w Krakowie w 1984 roku. Uczył się w Zespole Szkół Integracyjnych na os. Słonecznym oraz w Zespole Szkół Specjalnych w zawodzie ogrodnik. Od zakończenia nauki jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej „Emaus”.

Nie uczył się rysunku czy malarstwa jednak jak większość dzieci bardzo chętnie wolne chwile spędzał w świecie barw. Jako osoba niepełnosprawna miał kłopoty w porozumiewaniu się słowem. Aby przekazać swoje nastroje i postrzeganie świata słowo zastąpił pastelom.

Z czasem wzbogacił zasób słów i dziś może się nimi posługiwać co czyni w życiu codziennym, jednak jego prawdziwym i naprawdę własnym Światem są jego prace. W szkole były to jedynie prace wykonywane różnego rodzaju kredkami. Na zajęciach WTZ pod okiem art-terapeuty Pana Zbigniewa Perzanowskiego miał okazję wykonać kilka obrazów olejnych, z których dwa prezentujemy na wystawie. Pozostałe prace powstały na przełomie lat 2000 – 2016, na zajęciach WTZ lub w domu, w większości przy użyciu pasteli suchych i tłustych.

Do swoich osiągnięć Michał może zaliczyć:

• W 1998 roku – I Nagroda za pracę „Kwiaty w wazonie” na konkursie zorganizowanym przez krakowską „Mangę,” na prace plastyczne dla dzieci do lat 15. Praca została u organizatora konkursu. Poza nagrodą finansową i nagrodami rzeczowymi otrzymał medal wykonany przez cenionego rzeźbiarza Zygmunta Koniecznego.

• W 2000 roku – I Nagroda w kategorii twórczości dziecięcej na VI Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych za obraz wykonany plakatówką „ Książka”. Oryginał pracy pozostał u organizatora. Na wystawie prezentujemy reprodukcję. Na tym samym konkursie wyróżnienie za prace Słońce – na wystawie prezentujemy reprodukcję.
Poza rysowaniem i malowaniem może pochwalić się osiągnięciami sportowymi w ramach zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych. Zdobywa medale (złote, srebrne i brązowe)w pływaniu i tenisie stołowym. Lubi jeździć na rowerze. Jest zagorzałym kibicem polskiej siatkówki.

Michał urodził się w Krakowie i kocha to miasto. Jego przewodnikiem i nauczycielem w tym względzie jest zawsze Tata Andrzej. W początku lat 90 ubiegłego stulecia miłość do Krakowa podzielił z miłością do Zabierzowa Bocheńskiego i okolic. Tu Michał wraz z rodzicami i pozostałą rodziną ( Babcią, wujkiem, siostrą, szwagrem i dwójką siostrzeńców) spędza całe wakacje oraz znaczną część wiosny i jesieni, innymi słowy zaczynamy w marcu a kończymy w listopadzie. Od zawsze marzeniem Michała było mieć psa haskiego. Mieszkając w pobliżu Puszczy Niepołomickiej jest coraz bliższy jego spełnienia.

Zapraszamy na wernisaż i na wystawę do Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.

Wstęp wolny.