Koniec sierpnia to czas kiedy często myślimy, że wakacje się kończą i za chwilę rozpocznie się nowy rok szkolny, czy też jak w przypadku Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im St. Moniuszki nowy sezon artystyczny.

Aby dobrze go rozpocząć, od 27 do 31 sierpnia Towarzystwo zorganizowało XIII Letnie warsztaty muzyczno-wokalne, przygotowane i prowadzone przez prof. Aleksandrę Polak. Jednocześnie, jak co roku, rozpoczęły one kolejny XXVI już sezon artystycznej działalności Towarzystwa.

Warsztaty adresowane były do artystów i solistów Zespołu Kameralnego Pro-Arte. Cel był dwojaki. Pierwszy to doskonalenie techniki, emisja głosu oraz gra na instrumencie – flet, drugi przygotowanie programu, który w profesjonalny sposób zostałby zapisany i stanowiłby materiał do nagrania płyty CD. Na czwartej już z kolei płycie znaleźć się mają utwory utrzymane w różnych stylach i brzmieniach, od klasycznego śpiewu z akompaniamentem fortepianu do utworów z gitarą akustyczną. Wspólnym mianownikiem dla nagrywanego materiału jest to, co w duszy gra artystom Pro-Arte i ich przyjaciołom zaproszonym do jej współtworzenia.

Przez kilka dni, popołudniami, w Sali Konferencyjnej niepołomickiego zamku odbywały się spotkania, podczas których uczestnicy doskonali swój wokalno-instrumentalny warsztat i nagrywali utwory pod czujnym okiem realizatora dźwięku Zygmunta Golonki.

Ostatniego dnia tego odbył się „Wieczór muzyczny” w ich wykonaniu , który przygotowała Aleksandra Polak. Podczas mini koncertu wystąpili: Zespół Kameralny, Renata Żełobowska – Orzechowska – pianistka, Witold Wrona – tenor oraz piszący tę relację, który jednocześnie wydarzenie to poprowadził.

Miłym akcentem spotkania była chwila podziękowań kierowanych do uczestników warsztatów przez Kazimierza Jarosza prezesa Kolejowego Towarzystwa Kultury z Krakowa , który wręczył wszystkim pamiątkowe dyplomy oraz przez prezes Aleksandrę Polak, która do ciepłych i serdecznych słów dołączała każdemu artyście symboliczną różę.

Zarząd oraz artyści Towarzystwa pragną z serca podziękować za udzieloną pomoc w realizacji warsztatów oraz Wieczoru Muzycznego: Kolejowemu Towarzystwu Kultury z Krakowa, Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Czekając na nową płytę, wszyscy sympatycy Towarzystwa i jego działań mogą być pewni, że nowy sezon przyniesie wiele wydarzeń i a co za nimi idzie mnóstwo estetycznych i muzycznych doznań. Pierwsze z nich już w październiku! Zatem do zobaczenia na sali koncertowej!

Janusz Rojek
animator kultury