Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Ogłoszenia
Polecamy
Sport
Studio N
Wydarzenia
Wyróżnione

300 instalacji fotowoltaicznych dla gminy Niepołomice

Ponad 111 milionów złotych wyniesie budżet kolejnego, proekologicznego projektu, który będzie realizowany na rzecz mieszkańców gminy Niepołomice! „Ekopartnerzy na rzecz energii słonecznej Małopolski” – bo tak nazywa się to zadanie, właśnie otrzymało wsparcie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego!

Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku zostanie to osiągnięte poprzez montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach zarówno prywatnych, jak i publicznych.

60 milionów złotych dofinansowania wywalczyliśmy konkurując z 56 innymi wnioskami. Po kolejnych etapach oceny formalnej, finansowej i merytorycznej zostało 19 wniosków, z których do realizacji Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał cztery, o sumie dofinansowania niemal 126 mln zł. Łatwo obliczyć, że nasz wspólny wniosek ‘zgarnął’ niemal połowę całej kwoty przeznaczonej w tej puli dofinansowań.

Co z tego wynika?

Dzięki temu ponad 300 domów i cztery budynki publiczne na terenie gminy Niepołomice zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Sprzęt służy wytwarzaniu energii elektrycznej na potrzeby własne, a jej nadmiar zostanie odprowadzony do sieci.

Szacunkowy koszt montażu instalacji produkującej 1kW energii, na budynku, to około 5 tys. zł. Zakładając, że zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego wynosi 6 kW, to koszt całej instalacji może sięgnąć nawet około 30 tys. zł. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu wkład własny na zakup i montaż urządzeń oscylować będzie w granicach 14-15 tys. zł.

W chwili obecnej mamy zebranych 350 zgłoszeń. Część z nich musiała zostać odrzucona na etapie weryfikacji możliwości instalacji takiego systemu. Jeśli – w wyniku zmiany warunków faktycznych, oszczędności przetargowych lub wycofaniu się któregoś z partnerów – będziemy mogli zapewnić więcej instalacji, niezwłocznie poinformujemy o tym na naszej stronie internetowej.
Okres trwałości projektu wynosi 5 lat.

Zadanie realizować będziemy wspólnie z… 34 gminami. Liderem zadania i instytucją, która we wspólnym imieniu składała wniosek aplikacyjny jest stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa. Gmina Niepołomice jest podliderem dla 8 innych gmin z Powiatu Wielickiego oraz Myślenic, Rabki i Jodłownika.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu nr RPMP.04.01.01-IZ.00-12-082/17, w ramach Działania 4.1 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poddziałania 4.1.1 Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

2018-07-25T13:11:35+00:0025 czerwca 2018|Ogłoszenia|
Rozmiar liter
Kontrast