W ciągu dwóch dni pojawiły się dwa rankingi. W obu jesteśmy ‘na pudle’ i oba dotyczą dwóch stron jednego medalu – rozwoju i jego kosztu.

3 października na stronach internetowych Gazety Krakowskiej pojawił się ranking najbardziej zadłużonych samorządów w Małopolsce. W tym zestawieniu jesteśmy na pierwszym miejscu, ze średnim zadłużeniem rzędu 3800 złotych na jednego mieszkańca. Gmina Niepołomice zawsze była wysoko w zestawieniach zadłużenia z prostej przyczyny – nowe inwestycje finansujemy za pożyczone pieniądze, które następnie regularnie oddajemy. Tak na przykład powstała infrastruktura w Strefie Inwestycyjnej, która wielokrotnie już się zwróciła, a dzięki wpływom podatkowym od firm, możemy inwestować w innych obszarach: w drogi, chodniki czy edukację, sport i kulturę.

Warto też pamiętać, że zdecydowana większość inwestycji współfinansowana jest ze środków unijnych lub innych pieniędzy zewnętrznych. Często stając przed dylematem: albo pożyczamy pieniądze na wkład własny, albo przepadają miliony złotych dotacji na potrzebne inwestycje, wybieramy pierwsze rozwiązanie.

Inwestycji nie można odwlekać z kilku powodów. Po pierwsze, jesteśmy w trakcie drugiej perspektywy unijnej, w której po raz ostatni są do dyspozycji naprawdę duże środki na inwestycje infrastrukturalne. Jaka będzie następna, już wiemy – będzie mniej pieniędzy dla Polski, mniej przyznanych środków będzie można wydawać na inwestycje, a więcej na tzw. projekty społeczne.

Po drugie, z roku na rok zmienia się sytuacja na rynku budowlanym. Ceny materiałów i koszt pracy poszybowały w górę, co przekłada się na ceny w przetargach. Inwestycje zrealizowane w ubiegłych latach, dzięki środkom unijnym i na kredyt, dziś mogłyby być znacznie droższe. O wiele droższe niż koszt odsetek.

Kredyty spłacimy, a majątek zostanie.

Drugie zestawienie to coroczny Ranking Gmin Małopolski przygotowywany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W tym gronie również tradycyjnie zajmujemy wysokie miejsce. To ranking biorący pod uwagę 11 wskaźników związanych z budżetem, przedsiębiorczością, edukacją czy kulturą. W tym zestawieniu zajęliśmy drugie miejsce, tuż za Wielką Wsią, a wyprzedzając Zakopane.

Dziewiątej edycji rankingu poświęcony jest cały dodatek do dzisiejszego Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej. Oprócz samego zestawienia zawiera też sporo danych statystycznych.

Reasumując: gmina Niepołomice ma długi. Jednak po pierwsze – to zadłużenie jest wciąż niższe niż roczne wpływy do budżetu, a po drugie – pieniądze te zostały wydane na inwestycje, a nie “przejedzone”.  A te inwestycje procentują wysokimi pozycjami w rankingach jakości życia, bo ostatecznie to właśnie poprawa jakości życia mieszkańców jest głównym celem pracy samorządu.