Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Wieliczce prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną „Fontanna to nie wanna”. Jej celem jest przybliżenie problematyki zagrożeń dla zdrowia osób przebywających w pobliżu fontann zlokalizowanych w miejscach ogólnodostępnych.

PPIS w Wieliczce przypomina, że fontanny powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody.

Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) czy ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci.

Na skutek kąpieli w fontannie mogą pojawić się przykładowo:

– wysypki
– schorzenia dróg oddechowych
– zakażenia mikrobiologiczne m. in. gronkowcem, paciorkowcami
– zapalenia spojówek
– zapalenia uszu
– grzybice stóp

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella.

W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną chorobę legionelozę (przebiega podobnie do zapalenie płuc).

Z ulotką dotyczącą akcji można się zapoznać tutaj.