6 czerwca burmistrz Roman Ptak podpisał list intencyjny dotyczący przystąpienia do programu Małopolski Tele-Anioł. Dzięki projektowi, do osób starszych i niesamodzielnych trafią specjalne opaski – lekkie i łatwe w obsłudze urządzenia, które mogą uratować życie.

Małopolski Tele-Anioł zakłada wsparcie 10 tysięcy niesamodzielnych osób z całego województwa. Do potrzebujących trafią opaski bezpieczeństwa, które można nosić na ręce i w razie zagrożenia zdrowia lub życia, skorzystać z nich w celu wezwania pomocy.

Rekrutacja już trwa. Pierwsza tura naboru do projektu – dla 5 tysięcy osób – potrwa do końca października bieżącego roku lub do wyczerpania liczby miejsc. Druga tura rekrutacji (także dla 5 tys. osób) planowana jest od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 r.

Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Kandydaci do projektu mogą zgłosić się sami, można też wypełnić wniosek w czyimś imieniu np. mamy, sąsiadki (jeśli ktoś nie jest w stanie tego sam zrobić).

O szczegółach rekrutacji do projektu można przeczytać tutaj.

Opaska bezpieczeństwa pełni też rolę telefonu – można na nią zadzwonić, posiada kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy. Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia oraz czujnik tętna.

Udział w programie zakłada też możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej.

Małopolski Tele-Anioł to największy tego typu projekt w Polsce. Województwo małopolskie realizuje go w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Przygotowaliśmy ulotkę z najważniejszymi informacjami, można ją pobrać tutaj

Więcej szczegółów na temat projektu można znaleźć na stronie: www.malopolska/aktualnosci/zdrowie.pl

Informacje można również uzyskać pod numerami telefonów:

(12) 250-94-48 (Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach)

(12) 61-60-611 (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – lider projektu)