Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Banner
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Miniatura
Ogłoszenia
Sport
Studio N
Wydarzenia

Polskie Towarzystwo Dysleksji

W Niepołomicach ma swój oddzial Polskie Towarzystwo Dysleksji, zrzeszające rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, czyli dysleksją rozwojową oraz profesjonalistów służących im pomocą: pedagogów, psychologów, logopedów oraz nauczycieli-terapeutów.

Celem Towarzystwa, zgodnie z statutem jest wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych rodziców, nauczycieli, pedagogów, nauczycieli terapeutów, logopedów, psychologów zmierzających do wzbogacania możliwości edukacyjnych dzieci i młodzieży, do pomocy diagnostyczno-terapeutycznej w przypadkach specyficznych trudności w uczeniu się oraz tworzenia warunków do ich pełnego rozwoju intelektualnego i emocjonalno-społecznego.

Formy działania:
1. Otwarte Spotkania Polskiego Towarzystwa Dysleksji organizowane w Laboratorium Aktywności Społecznej, w ramach spotkań: bezpłatne wykłady, warsztaty i szkolenia zarówno dla rodziców jak i nauczycieli oraz specjalistów
2. Projekty i akcje społeczne:
– Czytamy razem
– Projekt Przedszkoli Dobrego Startu
– Projekt Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją
– Autorski program Senior Dyslexia Action
– Autorki projekt Dysleksja i podwójna wyjątkowość
3. Pomoc diagnostyczno-terapeutyczna dla dzieci i dorosłych z dysleksją

Kilka słów o dysleksji:
Dysleksja to specyficzne trudności w uczeniu się, występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Problem dotyczy również osób dorosłych z powodu organicznych uszkodzeń struktur mózgowych na skutek np. udarów, wylewów krwi czy chorób nowotworowych.

W krajach europejskich odsetek dzieci z dysleksją to od 10-15% uczniów, w Polsce jest mniejszy, wynosi 9-10%. Oznacza to, że w szkolnej klasie jest kilkoro dzieci z dysleksją. Dysleksja występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt.

Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział w Niepołomicach
ul. Wielicka 68D, 32-005 Niepołomice
tel. 606 609 276
ptd.oddzial.niepolomice@gmail.com
przewodnicząca: Maria Foryś (założyciel Oddziału, Uchwała ZG PTD nr 25/2016)

2017-03-30T11:57:34+00:0030 marca 2017|Ogłoszenia|
Rozmiar liter
Kontrast