11 listopada około południa w przebijających się promieniach słońca Puszczę Niepołomicka opasała biało-czerwona wstęga. Jak się lepiej przyglądnąć można było zauważyć uśmiechnięte twarze uczestników V Biało-Czerwonego Biegu Niepodległości organizowanego przez MKS Spartakus oraz stowarzyszenie Niepołomice Biegają. Prawie 200 uczestników aktywnie, radośnie uczciło w ten sposób 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na parkingu leśnym w puszczy już od rana zaroiło się od ludzi przebranych w narodowe stroje. To członkowie MKS Spartakus i Niepołomice Biegają oraz niezastąpieni wolontariusze z niepołomickiego gimnazjum przygotowujący bieg krzątali się, by przyjąć uczestników. W samo południe wystartowali najmłodsi amatorzy biegania grupa dzieci od 1 do 5 lat, którzy bardzo dzielnie, niektórzy z drobną pomocą rodziców (cóż zrobić jak się ma roczek i poprosi rodziców to nie odmawiają) startowali na dystansie ok. 200 m. Potem kolejne kolorowe grupy dzieci i młodzieży. W końcu ruszył bieg główny na dystansie ok. 5 km. Uczestnicy nie rywalizowali za bardzo, gdyż bieg miał charakter towarzyski i można było podczas niego porozmawiać, wymienić się uwagami o bieganiu, zatrzymać się przy pomniku na Kozich Górkach, gdzie złożono kwiaty i uczczono pamięć zamordowanych podczas wojny.

Na mecie na wszystkich czekały medale, napoje i coś słodkiego. Wszyscy dodatkowo mieli szczęście w losowaniu nagród, które odbyło się po zakończeniu sportowych zmagań. Tradycją tego biegu jest wybór najciekawszych biało-czerwonych strojów. Także w tym roku jury miało sporo pracy. Nagrody za najciekawsze stroje powędrowały do rodzin Państwa Mróz oraz Konopka. A indywidualnie już po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się pani Barbara Woźniak.

Nagrody otrzymali też najlepsi wśród dzieci:
Dziewczynki 1-5 lat 1. Kaja Wojtal 2. Maja Solarz 3. Ida Kucharska 6-9 1. Karolina Sochacka 2. Susie Maxym 3. Magda Stankowska 10-14 1. Dominika Gruszka 2. Milena Woś 3. Aleksandra Kaliszka Chłopcy 1-5 1. Sebastian Woś 2. Bartosz Stolarz 3. Gniewosz Gładysz 6-9 1. Igor Zadęcki 2. Jędrzej Gruszka 3. Maciej Terczyński 10-14 1. Darek Kułynycz Junior 2. Michał Janus 3. Karol Dulba

Pragniemy podziękować wszystkim tym , którzy przyczynili się do tego, że się udało. Powiat wielicki, Gmina Niepołomice, wspomniani wolontariusze z niepołomickiego gimnazjum oraz uśmiechnięci uczestnicy tego wydarzenia.