Liczby stały się motywem przewodnim Niepołomickiej Gali Sportu, podczas której 2 marca 2017 roku podsumowano sportowy rok 2016.

Już na początku gali prowadzący sportowe podsumowanieroku poinformowali szczelnie wypełnioną sportowcami i kibicami widownię na Sali Widowiskowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, że tegoroczna gala będzie rekordowa pod względem przyznanych nagród.

W pierwszej części wydarzenia – wzorem lat ubiegłych – okazję do zaprezentowania swoich osiągnięć mieli najmłodsi sportowcy z terenu gminy Niepołomice. Ich udział w gali to zasługa trenerów oraz klubowych działaczy, którzy widząc całoroczny rozwój zdecydowali o złożeniu wniosku o przyznanie nagrody sportowej.

Reprezentowanych dyscyplin i klubów sportowych było w pierwszej części kilkanaście. O swoich sukcesach opowiadali m.in. szachiści z UKS Goniec Staniątki, szpadzistka Aleksandra Piotrowska z UKS Kazimierz, koszykarki z MTS Ikar czy siatkarki z UKS Wola. Nie zabrakło przedstawicieli sportów walki, silnie reprezentowanych karateków AKT w Niepołomicach oraz z Niepołomickiego Klubu Karate Kyokushin, a także zawodników klubu Chalenge Ju-Jitsu.

Spore wrażenie na obecnych zrobiła informacja badmintonistów, a konkretnie prezesa MKS Spartakus Marka Burdy, który podzielił się informacją o maksymalnych prędkościach lotki podczas meczu badmintonowego. Nawiązań i porównań do prędkości przeszło 300 km/h osiąganych przez lotkę do końca gali nie brakowało.

W sporej grupie piłkarzy i piłkarek (to klubów oraz zawodników i zawodniczek tej dyscypliny sportowej jest w Niepołomicach najwięcej) reprezentowanych tradycyjnie przez męskie i żeńskie sekcje MKS Puszcza Niepołomice oraz zawodników Szkoły Futbolu Staniątki towarzyszyły debiutujące na gali piłkarski KS Dąb Zabierzów Bocheński, które w rok od utworzenia sekcji zanotowały niesamowity postęp. W 2015 roku kiedy rozpoczynaliśmy zajęcia w sekcji żeńskiej w Zabierzowie Bocheńskim biorąc udział w turnieju organizowanym przez Podokręg Wielicki przegraliśmy wysoko wszystkie mecze. Rok później nasze zawodniczki ten turniej wygrały, nie ponosząc ani jednej porażki –mówił dumny ze swoich podopiecznych trener Marcin Kutek.

Przed wręczeniem nagród finansowych dla najlepszych sportowców seniorów pokaz umiejętności dały multimedalistki turniejów Karate Kyokushin Justyna Krosta i Aleksandra Pieprzyca, wspierane przez trenera Wiesława Krostę.

Nagrody finansowe dla wręczyli przedstawiciele władz gminnych: burmistrz Roman Ptak i przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach Marek Ciastoń.

Roman Ptak gratulując najlepszym sportowcom powiedział: To naprawdę fenomen, że w naszej gminie mamy tylu znakomitych sportowców, którzy odnajdują się w wielu dyscyplinach sportowych. Już poprzednie lata, kiedy organizowaliśmy Niepołomicką Galę Sportu były bardzo dobre, ale pod względem sukcesów rok 2016 był po prostu wyjątkowy.

Nagrody finansowe otrzymali mistrzowie świata z Akademii Karate Tradycyjnego w Niepołomicach (Paweł Janusz, Michał Janusz, Joanna Musiał, Katrin Kargbo, Anna Mleko, Katrin Kargbo, Paweł Tomasik oraz Dawid Wnęk), grająca trenerka MTS Ikar Iwona Janas, Wiktor S alamaga z KJK Pod Żubrem, zawodnicy Target MuayThai (Michał Karliński i Magdalena Kasprzyk), Paulina Szelerewicz-Gładysz ze Stowarzyszenia Niepołomice Biegają oraz Szymon Sowiński, mieszkaniec Staniątek, trenujący na co dzień w klubie z Zielonej Góry.

Kulminacją Niepołomickiej Gali Sportu są przyznawane co roku nagrody prestiżowe, wręczane przez laureatów z lat poprzednich.

Tytuł Wydarzenie Roku z rąk Krzysztofa Tureckiego ze Szkoły Futbolu Staniątki odebrała Akademia Karate Tradycyjnego za organizację ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym. Na nasze zawody przyjechało ponad 2 tysiące zawodników z całego świata, przy okazji pobiliśmy Rekord Guinessa liczbie przygotowanych zestawów sushi, łącznie przygotowaliśmy 60 tysięcy porcji – mówił wiceprezes AKT w Niepołomicach Michał Janusz.

Młodzieżowym Sportowcem Roku została Iga Dumieńska, która reprezentując barwy AKT zdobyła Mistrzostwo Świata na wspomnianym turnieju.

Drużyną roku została MKS Puszcza Niepołomice. Wybór uzasadniono znakomitymi występami piłkarzy Puszczy w rozgrywkach Pucharu Polski w których drugoligowcy okazali się lepsi od ekstraklasowych drużyn Lechii Gdańsk i Korony Kielce i dotarli aż do najlepszej ósemki tych rozgrywek.

Odkryciem Roku został Remigiusz Biernat, piłkarz MKS Cracovia, uczeń gimnazjum zabierzowskiego gimnazjum, który jest również młodzieżowym reprezentantem Polski w piłce nożnej.

Tytuł Inicjatywa Roku otrzymała Sylwia Ołowska, to za jej pomysłem w Niepołomicach hucznie powitano Michała Pazdana, powracającego w rodzinne strony po udanych dla Reprezentacji Polski Mistrzostwach Europy we Francji.

W trakcie gali przyznano również dwa specjalne wyróżnienia. Pierwsze za spikerski awans do Ekstraklasy otrzymał spiker MKS Puszcza Niepołomice oraz MKS Cracovia SSA Marek Bartoszek, drugie za 25-lecie działalności przyznano Klubowi Jazdy Konnej Pod Żubrem.

Na samym końcu gali przyznano nagrody dla najlepszego trenera oraz sportowca roku w gminie Niepołomice. Pierwsze z wyróżnień odebrał Puszczy Niepołomice Tomasz Tułacz, który w ciągu kilkunastu miesięcy pracy w niepołomickim klubie przywrócił drużynie umiejętność wygrywania, Puszcza należy do czołówki drugoligowych zespołów II ligi z aspiracjami do awansu na zaplecze Ekstraklasy, a dodatkowo o przygodzie tej drużyny w Pucharze Polski pisano we wszystkich mediach sportowych.  Nagrodę trenerowi roku, przyznał wyróżniony przed dwoma laty, trener niepołomickich biegaczy, medalista olimpijski Ilya Markow.

Sportowcem roku 2016 został Szymon Sowiński. Medalista Pucharu Świata w strzelectwie sportowym o włos przegrał medal olimpijski podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.  W Niepołomicach okazał się jednak bezkonkurencyjny.

Łącznie w czasie corocznego podsumowania sportowego roku w gminie Niepołomice zaprezentowało się ponad 120 sportowców różnych dyscyplin, co stanowi stały wzrost w porównaniu do lat ubiegłym. Z pewnością na piątej, jubileuszowej gali, będącej podsumowaniem trwającego 2017 roku okazji do gratulacji i nagród nie zabraknie.