Poprawiono dn.: 11 maja 2018

759 osób wzięło udział w Biegu po Puszczy oraz w Wyścigu 21 km, które odbyły się w niedzielę, 6 maja na terenie Puszczy Niepołomickiej. Przy przepięknej pogodzie rywalizowaliśmy na dwóch dystansach: 10,8 oraz 21 km.

Już trzeci rok z rzędu, na trasę półmaratonu, przed biegaczami wyruszyli kolarze. Stosunkowo krótki dystans jak i niemal płaski przekrój trasy sprawiają, że zawody mają sprinterski charakter. Po 35 minutach linię mety przecięła grupa aż 17 zawodników. Kibice mogli podziwiać emocjonujący finisz, jaki znamy z telewizyjnych relacji z największych zawodów kolarskich. Najszybciej z grupy finiszował Sławomir Grzesiak (Gatta-Bike RS) wyprzedzając Kamila Herchela (Tomar) oraz Szymona Miazgę. Najwyżej wśród niepołomiczan uplasował się Artur Sosnal (Niepokręcę). O poziomie rywalizacji niech świadczy fakt, że pierwsza grupa pokonała trasę ze średnią prędkością 35,7 km/h, co na leśnych i szutrowych trasach jest nie lada osiągnięciem.

Jednak daniem głównych zawodów była rywalizacja biegowa. W samo południe, przy akompaniamencie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Królewscy, do rywalizacji przystąpiło ponad 600 biegaczy. Do pokonania mieli dystans 10,8 lub 21 km. Ścigali się zarówno indywidualnie, jak i trzyosobowych drużynach.

Po 38 minutach i 43 sekundach na metę przybiegł Dariusz Kułynycz (Qłynycz Team) z Niepołomic, który na ostatnich metrach wyprzedził Pawła Dzięgielowskiego (Klub Biegających Leśników). Trzecie miejsce podium zajął Artur Mika (Miki Team).

Pierwsza wśród kobiet – a jednocześnie czwarta w klasyfikacji generalnej – z czasem 41 minut 59 sekund, finiszowała Kornelia Kostka (Euroclear Running Team) wyprzedzając Marię Bahranowską (Józefińska Team) oraz Annę Luty-Legutko.

Najszybsi wśród niepołomiczan byli: Paweł Siwek (STG Niepołomice), który zajął 15 miejsce oraz Katarzyna Mazur (MUAY Running Team), która uplasowała się na 33 pozycji.

Na pierwszego zawodnika kończącego dystans półmaratonu przyszło nam czekać godzinę, 17 minut i 11 sekund. VI Półmaraton po Puszczy Niepołomickiej wygrał Eduardo Vallejo (JacekBiega Running Team) wyprzedzając o osiem sekund Seweryna Dudę (16 Batalion Powietrzno Desantowy Kraków) oraz o ponad trzy i pół minuty Mirosława Srokę.

Wśród pań wygrała Agnieszka Łach z czasem godziny, 36 minut i 37 sekund. Trzy i pół minuty po niej linię mety minęła Anna Iwanowicz (Parkrun Chrzanów). Ponad minutę później podium uzupełniła Sylwia Kalińska.

Niepołomiczanie zaprezentowali się dobrze. Cezary Czapczyński (Niepołomice Biegają) zajął 21 miejsce, a Dorota Mazia uplasowała się tuż za podium.

W Biegu Drużynowym wystartowało 13. W tej klasyfikacji liczył się łączny czas przebiegnięcia dystansu 10,8 km przez całą tróję startujących. Zwyciężyła drużyna Bochnia Biega (Kacper Bieniek, Michał Bieniek, Robert Bieniek), z łącznym czasem 2 godzin 7 minut i 20 sekund. Drugie miejsce na podium zajął zespół Go Aptiv! (Krzysztof Latała, Wiktor Walczak, Jarosław Błaszczak, wszyscy z firmy Delphi Poland) z czasem 2:09:46. Trzecie miejsce zajął zespół Pantoflarzy (Piotr Głąbiński, Mariusz Jurek, Adam Mysiura) – 2:17:09. Najlepszym zespołem reprezentującym firmę z Niepołomic była czwarta drużyna klasyfikacji generalnej, Joker Line (Krzysztof Grochot, Maciej Kurek, Paweł Tworzydło), którzy pokonali trasę w łącznym czasie 2:22:16. Oni też zdobyli Puchar Burmistrza.

Zmagania zakończyły się po godzinie 15.00. Na Polanie Sitowiec, na której zlokalizowane zostało Biuro Zawodów panowała niemal piknikowa atmosfera. Sprzyjała temu piękna pogoda oraz atrakcje dla najmłodszych.

Kolejny Bieg po Puszczy odbędzie się prawdopodobnie 5 maja 2019 roku. Już dziś serdecznie zapraszamy! Jednocześnie warto przypomnieć, że w międzyczasie czekają nas dwa kolejne biegi: Nidec W Pogoni za Żubrem (24 czerwca) oraz Salco 4Rest Run (16 września).