Pod koniec marca na zamku w Niepołomicach Fundacja na Rzecz Ziemi z Krakowa przy współpracy z Muzeum Niepołomickim otwiera w salach zamkowych szczególną wystawę minerałów.

Wystawa składać się będzie z 3 części: Piękno kryształów w świecie minerałów; Minerały w świetle fluorescencyjnym oraz Piękno wycięte z kryształu.

Założeniem wystawy jest pokazanie naturalnego piękna minerałów występujących w postaci krystalicznej. Wystawa ma również cel poznawczo-edukacyjny.

Na wystawie eksponowane będzie ponad 150 wybranych krystalicznych okazów mineralnych pochodzących z całego świata m.in. Brazylii, USA, Tanzanii, RPA, Madagaskaru, Indii, Birmy, Kambodży, Rosji, Polski i innych krajów. Wiele z pokazywanych okazów ma wybitną wartość kolekcjonerską i edukacyjną.

Niewielką, ale bardzo interesującą część wystawy stanowić będzie kolekcja kilkudziesięciu wybranych kamieni jubilerskich pokazana pod hasłem: Piękno wycięte z kryształu. Ciekawostkę stanowi wykonana z kryształu górskiego replika historycznego, największego diamentu Cullinan, znalezionego w RPA na początku XX w.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się pokaz minerałów w świetle fluorescencyjnym, na którym będzie można zobaczyć ukryte barwy kamieni niedostępne dla naszego oka. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć unikatowe wielkoformatowe zdjęcia atrakcyjnych kryształów, jak np. kryształy złota.

Wystawa czynna będzie do początku maja.

Zapraszamy!

Janusz Gradowski
Fundacja Na Rzecz Ziemi, Kraków