Niepołomicki Orszak Trzech Króli to największe miejskie jasełka w gminie. Podczas barwnego pochodu w drodze do Betlejem spotykają się mieszkańcy, organizacje i przedstawiciele instytucji.

Cała organizacja przemarszu zaczyna się na długo przed samym wydarzeniem. Przez kilka tygodni przygotowywana i zabezpieczana jest trasa przejścia uczestników orszaku, organizowane są sceny koło kościoła, na Rynku w Niepołomicach, przy parku i wreszcie ta najważniejsza z szopką na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

W tegoroczny orszak zaangażowała się nie tylko parafia i Urząd Miasta, ale i Fundacja Zamek Królewski, Szkoła Podstawowa w Niepołomicach, wolontariusze z gimnazjum, liceum, Akademia Karate Tradycyjnego, harcerze, młodzi dla Niepołomic i wielu, wielu innych.

Tradycyjnie Orszak trzech Króli rozpoczął się pod kościołem parafialnym skąd trzej królowie wyruszyli, by oddać cześć małemu dzieciątku Jezus. Orszak Trzech Króli to trzykolorowy pochód i tak Król Europejski to kolor czerwony. W tym roku czerwone peleryny założyli przede wszystkim uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. Król Afrykański to niebieskie korony i peleryny. Za królem afrykańskim szli głównie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej z Podłęża oraz Przedszkola SS. Augustianek. Trzeci król – Azjatycki to kolor zielony, za którym głównie podążała społeczność Gimnazjum Niepołomickiego.

W pochodzie przeszkadzają diabły, które mają swoją scenę na Rynku. W tym roku to przy tej scenie można było ogrzać się przy koksownikach, a jednemu z aniołów na oczach widzów spaliły się skrzydła. Na szczęście anioły wygrały bitwę ze złem i pochód przeszedł dalej. Scena z Herodem to ostatni przystanek przed uroczystym wejściem na Zamek Królewski, gdzie w niewielkiej szopce czekała na królów Święta Rodzina.

Z roku na rok ten uroczysty pochód przyciąga coraz więcej osób.