Poprawiono dn.: 11 stycznia 2019

Zapraszamy na tradycyjne fotograficzne podsumowanie mijającego roku, dzięki któremu przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia 2018 roku w Gminie Niepołomice.

Przekroczyliśmy liczbę 27 tysięcy mieszkańców. Warto wspomnieć, że od wielu lat Niepołomice to jedna z niewielu gmin w województwie małopolskim, którą cechuje dodatnie saldo przyrostu.

6 stycznia tradycyjnie już barwny korowód przechodzi ulicami miasta. W 2018 roku w niepołomickim Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 1,5 tysiąca osób.

Ponad pół tysiąca seniorów bawiło się 19 stycznia w komnatach Zamku Królewskiego podczas XXVI Balu Seniora.

Na początku lutego czytelnicy spotkali się na kolejnej Wielkiej Zimowej Wymianie Książek. W trakcie spotkania 1700 woluminów zmieniło swoich właścicieli.

4 lutego Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie świętował dziesięciolecie działalności artystycznej. Podczas blisko 3-godzinnego koncertu Zagórzanie zaprezentowali skrócone wersje swoich pięciu suit.

6 lutego podczas V Niepołomickiej Gali Sportu przeszło stu sportowców z gminy Niepołomice otrzymało nagrody i wyróżnienia.

7 lutego niepełnosprawni mieszkańcy naszej gminy po raz kolejny bawili się na balu karnawałowym w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

17 lutego podczas corocznego plebiscytu Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice – trzeci rok z rzędu – została najlepszym klubem karate w Polsce.

9 marca podpisaliśmy umowę na budowę parkingów park&ride oraz punktów przesiadkowych. W ramach inwestycji powstaną 472 miejsca parkingowe dla samochodów, 32 dla motocykli oraz 258 dla rowerów w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej.

29 marca oficjalnie rozpoczęliśmy współpracę partnerską z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zaczęliśmy od porozumienia, które pozwoli nam poprowadzić wspólne projekty łączące potencjały naukowy, badawczy i intelektualny uczelni oraz zasoby i potencjał gminy w zakresie kultury fizycznej, turystyki i rekreacji oraz fizjoterapii.

Przy pięknej wiosennej, słonecznej pogodzie odbyły się uroczystości Narodowego Święto Trzeciego Maja w Niepołomicach.

759 osób wzięło udział w Biegu po Puszczy oraz w Wyścigu 21 km, które odbyły się 6 maja na terenie Puszczy Niepołomickiej. Przy przepięknej pogodzie rywalizowaliśmy na dwóch dystansach: 10,8 oraz 21 km.


18 maja podczas jubileuszowego 90. Spotkania przy Czakramie w Zamku Królewskim w Niepołomicach wystąpił Krzysztof Piasecki – satyryk, artysta kabaretowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Gospodarzami wieczoru byli tradycyjnie Agnieszka Rösnerówna i Edward Zawiliński.

30 maja uroczyście otwarliśmy kompleks boisk sportowych w Zabierzowie Bocheńskim. Nowe boisko wraz z bieżnią mieści się pomiędzy Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi a Niepublicznym Gimnazjum.

30 maja oddaliśmy do użytku nową salę gimnastyczną w Niepołomicach Podgrabiu.

Czerwiec przywitaliśmy podczas 27. Dni Niepołomic. W pierwszy dzień wystąpiła Ania Dąbrowska. W sobotę w ramach Letniej Sceny Eski wystąpili Bracia oraz Agata Dziarma Dziarmagowska.

Koniec czerwca to tradycyjnie czas biegu W pogoni za żubrem. W tym roku zorganizowaliśmy imprezę w Niepołomicach już po raz 10. 24 czerwca w Nidec X Biegu W Pogoni za Żubrem wystartowało 915 zawodników.

30 czerwca w Podłężu uroczyście otwarto remizę OSP oraz przekazano druhom nowy samochód strażacki.

16 lipca był historycznym dniem dla Opactwa Sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Matka Ksieni Stefania Polkowska i wicemarszałek Wojciech Kozak podpisali umowę na dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczoną na realizację zadania Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego.

29 lipca odbyła się oficjalna inauguracja oświetlenia przy Kusocińskiego 2 połączona z jubileuszem 95-lecia klubu MKS Puszcza Niepołomice.

28 lipca strażacy z OSP Niepołomice-Podgrabie świętowali 50-lecie swojej działalności.

4 i 5 sierpnia jednostka OSP w Woli Batorskiej świętowała 120-lecie istnienia.

8 sierpnia burmistrz Roman Ptak oraz właściciel firmy PRODiM Oskar Niezabitowski podpisali umowę na przebudowę 11 km dróg na terenie gminy Niepołomice. Koszt inwestycji to prawie 3 miliony złotych.

15 sierpnia obejrzeliśmy na dziedzińcu Zamku Królewskiego „Pomoc Domową” spektakl Teatru Bagatela.

Końcówka sierpnia to czas, w którym tradycyjnie spotykamy się w Parku Miejskim na Grillu u Burmistrza. Tegoroczna, piąta edycja była okazją do świętowania małego jubileuszu i tym samym rozszerzenia imprezy o wieczorną zabawę taneczną.

28 sierpnia Burmistrz Roman Ptak podpisał porozumienie w sprawie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Krakowska – a więc również Gminy Niepołomice. Dzięki temu od 1 września uczniowie jeżdżą autobusami i tramwajami za darmo.

2 września w Zabierzowie Bocheńskim świętowaliśmy tradycyjne Gminne Dożynki.

10 września podpisaliśmy wspólnie z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą oraz Wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem umowę gwarantującą dotację w wysokości 38 milionów złotych na budowę obwodnicy Podłęża.


13 września burmistrz Roman Ptak podpisał umowę na budowę nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Podłężu.

22 września Biblioteka Publiczna w Niepołomicach świętowała 70-lecie swojej działalności. Z tej okazji odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Biernata – patrona biblioteki.

26 września w Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak przekazali burmistrzowi Romanowi Ptakowi umowę gwarantującą wsparcie projektu „Aktywni Niepołomice”. Koszt przedsięwzięcia to 834 tys. zł, a jego celem jest integracja społeczna i wspieranie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

Pod koniec września Niepołomice nagrodzono podczas międzynarodowej konferencji Innowacyjne Eco-Miasto, zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej przez Ambasadę Francji. Wręczając tytuł organizatorzy konkursu doceniają polskie miasta najbardziej zaangażowane w zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie zmianom klimatu.

28 września podpisaliśmy umowę na budowę zjazdu z autostrady A4 w Podłężu! Na tę chwilę czekaliśmy 12 lat. Inwestycja pochłonie 48 mln złotych i jest niezbędna dla usprawnienia komunikacji, poprawy bezpieczeństwa na samej A4 i dalszego rozwoju Gminy Niepołomice. Wykonawcą przedsięwzięcia będzie konsorcjum: Trakcja PRKiI oraz AB Kauno Tiltai.

Od 28 do 30 września trwały Pola Chwały. W tym roku impreza w szczególny sposób poświęcona była Polsce – od okresu średniowiecza, poprzez Konfederację Barską, aż do początku XX wieku, ponieważ oczywistym tematem wiodącym było odzyskanie niepodległości Polski przed 100 laty.

28 września starosta wielicki Jacek Juszkiewicz, wicestarosta Łukasz Sadkiewicz oraz burmistrz Roman Ptak podpisali umowę gwarantującą wsparcie w kwocie 4 milionów złotych przez Powiat Wielicki budowy zjazdu z autostrady A4 w gminie Niepołomice.

28 września otwarto nowe boisko sportowe w Suchorabie. Przy okazji podpisano też porozumienie pomiędzy Polskim Towarzystwem Ringo a Miastem i Gminą Niepołomice.

30 września zakończyło się głosowanie do Budżetu Obywatelskiego Gminy Niepołomice. Mieszkańcy wybrali projekty rekomendowane do realizacji w 2019 roku. Spośród 103 propozycji wybrano 58 projektów.

Na początku października pojawiły się dwa rankingi. W obu zajęliśmy wysokie miejsce i oba dotyczyły dwóch stron jednego medalu – rozwoju i jego kosztu. W zestawieniu na najbardziej zadłużone samorządy w Małopolsce zajęliśmy pierwsze miejsce – z prostej przyczyny – nowe inwestycje finansujemy za pożyczone pieniądze, które następnie regularnie oddajemy. Z kolei w corocznym Rankingu Gmin Małopolski zajęliśmy drugie miejsce.

7 października w Niepołomicach wystartował pierwszy Wyścig Tomasza Marczyńskiego. Wzięło w nim udział ponad 500 uczestników.

13 października w Parku Miejskim w Niepołomicach odbyła się Senioriada. Atrakcji nie brakowało. Były m.in. zmagania sportowe, spacer nordic walking, wspólne śpiewy, poczęstunek, występy artystyczne. Zwieńczeniem dnia był występ lidera zespołu Wawele – Jana Wojdaka.

19 października w Tarnowie podpisano umowę na finansowanie kolejnego proekologicznego projektu -„Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”. Wartość inwestycji to ponad 111 milionów złotych. Dzięki dotacji ponad 300 domów i cztery budynki publiczne na terenie gminy Niepołomice zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne.

19 października podpisaliśmy umowę na modernizację Kopca Grunwaldzkiego w Niepołomicach. Koszt tej inwestycji to ponad 96 tys. zł. Pierwszy etap prac polegał na naprawie uszkodzonych fragmentów zbocza kopca, modernizacji i odtworzeniu ścieżek, a także zabezpieczeniu górnej powierzchnia kopca.

8 listopada Niepołomicki Uniwersytet Dziecięcy zainaugurował rok. Na początek, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, 250 małych studentów odśpiewało hymn Polski.

10 listopada obchodziliśmy w Podłężu wyjątkową uroczystość odsłonięcia pomnika 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

11 listopada 2018 – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – świętowaliśmy w naszej gminie na różne sposoby. W Niepołomicach pod pomnikiem odbyły się oficjalne uroczystości, w Staniątkach mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn narodowy, w Zagórzu odbył się Wieczorek patriotyczny, a w kościele na Jazach Wieczornica Patriotyczna. Miłośnicy sportu pobiegli w biało-czerwonym biegu Niepodległości w Puszczy Niepołomickiej, a w Muzeum Niepołomickim można było obejrzeć wystawę pt. Niepodległa w Niepołomicach. Dzień zakończyliśmy koncertem jazzowym w zamku.

20 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę krakowskiej firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o., – która będzie zlokalizowana w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.


21 listopada radni kadencji 2018-2023 spotkali się na pierwszej sesji Rady Miejskiej.


30 listopada w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wiceminister Andrzej Bittel przekazał pamiątkowy dyplom dla Niepołomic, jako podziękowanie za wysiłek i zaangażowanie podczas tegorocznej kampanii.

6 grudnia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach zjawił się Święty Mikołaj! W tym roku towarzyszyli mu rycerze z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego wraz z Damą Dworu.

7 grudnia Przedszkole Samorządowe im. św. Kingi w Podłężu świętowało jubileusz 70-lecia swojego istnienia.

9 grudnia na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej odsłonięto tablicę upamiętniającą pomordowanych podczas II wojny światowej.


10 grudnia, po dłuższej przerwie, spotkaliśmy się na Salonie Czwartkowym Akademii Dobrych Manier. Gościem profesor Teresy Olearczyk był kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.


20 grudnia w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce przekazano funkcjonariuszom kluczyki do trzech nowych radiowozów. Pojazdy pochodzą z programu, w ramach którego połowę kosztów zakupu ponoszą mundurowi, a połowę samorządy, na terenie których auta będą wykorzystywane. Radiowozy zostały dofinansowane przez: Starostwo Powiatowe w Wieliczce, gminę Wieliczka oraz połączone środki z gminy Niepołomice i Kłaj.

20 grudnia przedstawiciele świata biznesu wzięli udział w świątecznym spotkaniu w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Punktem kulminacyjnym corocznego wydarzenia była gala wręczenia statuetek Dąb Biznesu. W tym roku nagrody rozdaliśmy już po raz czwarty. Uhonorowano firmy: Piekarnia Iwona, firma transportowa Ren-Trans Logistic z Podłęża. Woodward.