Generic selectors
Wpisane wyrażenie
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Szukaj w treści
Search in pages
Filtruj według kategorii
Banner
Edukacja
Felietony
Fotorelacja
Galeria
Gospodarka
Inne
Jubileusz Odzyskania Niepodległości
Kultura
Miniatura
Ogłoszenia
Sport
Studio N
Wydarzenia

Zaduszki Staniąteckie

23 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Domu Pełnym Kultury w Staniątkach rozpocznie się wspomnieniowe spotkanie w 75. rocznicę aresztowania przez gestapo członków Narodowej Organizacji Wojskowej – mieszkańców Staniątek i okolicznych miejscowości.

Byli oni więzieni w Krakowie i stali się zakładnikami, narzędziami szantażu władz okupacyjnych wobec polskiego podziemia i ludności cywilnej. Wystarczył brak lojalności wobec władz niemieckich albo inny „powód”, by właśnie oni w pierwszej kolejności stali się ofiarami hitlerowskiego bezprawia. Ich nazwiska pojawiały się na „hitlerowskich afiszach śmierci” informujących o wymiarze kary. Wykonawcy wyroków czekali na odpowiedni moment, nakazany przez decydentów, najczęściej w drodze odwetu za akcje przeciw okupantowi. Taka odwetowa akcja zabrała 50 ofiar straconych 2 lutego 1944 r. morderczym wyrokiem SS i policji krakowskiego dystryktu Generalnej Guberni w miejscu, gdzie obecna droga wojewódzka nr 964 łączy się w Staniątkach z ulicą Wimmera.

Jubileusz stulecia odzyskania przez nasz naród niepodległości oraz rocznica tragedii sprzed lat upominają się o to, by przypominać o wydarzeniach i ludziach, którzy o wolność walczyli. Obok wielkich postaci znanych z kart podręczników warto, a nawet trzeba, pamiętać o bohaterach i historii naszych rodzin i lokalnej wspólnoty.

Podążajmy zatem śladami pamięci… Serdecznie zapraszamy.

2018-11-19T11:16:18+00:0019 listopada 2018|Miniatura, Wydarzenia|
Rozmiar liter
Kontrast