26 lutego w Laboratorium Aktywności społecznej odbyły się warsztaty zielarskie prowadzone przez Bartosza Jemiołę, specjalnego gościa zaproszonego przez Ziołowo.

Tematem warsztatów były „Zioła w kuracjach przedwiosennych”. Zainteresowanie tym wydarzeniem było bardzo duże, co nas bardzo cieszyło. W warsztatach uczestniczyło przeszło 60 osób w tym dzieci.

Na samym początku zaparzono dzikie herbatki z jodły, liści poziomki, liści lipy, liść dębu oraz iwan caj (herbatki fermentowanej z wierzbówki kiprzycy). Następnie degustowaliśmy mieszanki ziół pomocne przy przeziębieniu m.in. z macierzanki, babki lancetowatej i lipy. Mogliśmy się też dowiedzieć jakie mają zastosowanie takie zioła jak pędy sosny, miodunka, dziewanna, podbiał, płatki maku, kwiat pierwiosnka, kwiat ślazu.

Każdy kto przyniósł ze sobą produkty do zrobienia naturalnego antybiotyku próbował swoich sił. W skład antybiotyku wchodził; miód, świeży imbir, krople propolisowe, chilli oraz kurkuma. W sali unosił się zapach tartego imbiru i przypraw korzennych.

Rośliny, które możemy spotkać na łące czy w lesie w dużej mierze jadane jako młode zaraz na początku wiosny podnoszą odporność naszego organizmu ze względu na dużą zawartość witaminy C. Do tych roślin zaliczyć możemy dziką różę, ziarnopłon wiosenny, pokrzywę zwyczajną, jasnotę białą, drzewa iglaste (młode pączki), czosnaczek pospolity, bluszczyka kurdybanka, rzeżuchę łąkową i wiele innych, o których wspominał Bartosz Jemioła.

Dodatkowo wykonaliśmy wspólną maść majerankową, która ma dobre zastosowanie przy przeziębieniu oraz maść piernikową – rozgrzewającą.

Prowadzący warsztaty podał mnóstwo przepisów na wszelkie maści m.in. maść gęsią – rozgrzewającą, maść odkażającą – szałwiową, maść żywiczą, maść nagietkową.

Na samym końcu został poruszony temat oczyszczania organizmu.

Oczyszczanie jelit poprze lewatywy z naparu pokrzywy, oczyszczanie warzywami i owocami, sokami owocowymi, herbatkami z klącza perzu i korzeniem łopianu, miętą, pokrzywą i żurawiną. Oczyszczanie wątroby i krwi mieszankami ziół oraz tzw. detox sokiem z cytryn.

Wszystkiego niestety nie udało się powiedzieć, materiału było więcej niż czasu.

Dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie. Dziękujemy również Laboratorium Aktywności Społecznej za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów.

Zainteresowanych dalszą przygodą z ziołami zapraszamy już teraz na warsztaty zielarskie terenowe, które odbędą się w maju w okolicach Niepołomic. Będziemy rozpoznawać zioła na żywo, zbierzemy zioła potrzebne do przygotowania dzikich potraw, które będziemy degustować. Więcej informacji wkrótce na stronie www.ziołowo.pl lub na facebooku www.facebook.com/Ziolowo.

Jadwiga Pitek