Poprawiono dn.: 11 stycznia 2024

Dzięki wypożyczonej od Polskiego Alarmu Smogowego kamery termowizyjnej, w ciągu ostatniego miesiąca mogliśmy przeprowadzić analizę w 30 budynkach na terenie naszej gminy. 

Kamery termowizyjne stały się niezastąpionym narzędziem w dziedzinie nauki i technologii, umożliwiając precyzyjną ocenę zjawisk cieplnych w budynkach. Dzięki nim możemy przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej, identyfikacji problemów infrastrukturalnych oraz zwiększenia ogólnej jakości życia mieszkańców.

Wykorzystanie tej technologii w naszej gminie pozwoliło wskazać miejsca ucieczki ciepła z budynków, które odpowiadają za wysokie rachunki za ogrzewanie oraz niski komfort termiczny, a także dokładną analizę termiczną różnych obszarów, która przyczyni się do podejmowania bardziej precyzyjnych decyzji w zakresie termomodernizacji budynku.

Jak to działa? 
Każde ciało fizyczne wytwarza promieniowanie podczerwone, nazywane także cieplnym. W efekcie z kamery termowizyjnej otrzymujemy obraz, w którym obiekty o różnej temperaturze odczytywane są jako inny kolor. Obiekty o wyższych temperaturach mają barwę od czerwonego, przez żółtą po białą, z kolei te najchłodniejsze odczytywane są jako niebieskie. To umożliwia łatwą wizualizację różnic temperatur na powierzchni badanego budynku.

Kamera termowizyjna umożliwia całkowicie bezinwazyjne badanie, które może być przeprowadzone zarówno od zewnątrz, jak i od środka budynku. Wskazane jest wykonanie podwójnego zapisu – tym sposobem, po kolorze czerwonym i pomarańczowym poznamy punkty ucieczki ciepła na zewnątrz oraz oznaczone odcieniami niebieskiego i fioletowego strefy wychładzania wewnątrz domu.

Najczęstszym powodem uciekania ciepła z domu są mostki termiczne, czyli strefy o wyjątkowo dużej przewodności cieplnej. Przyczyną ich powstawania są błędy projektowe i wykonawcze w izolacji cieplnej ścian i dachu. Olbrzymie straty ciepła generują również źle dobrane, nieszczelne okna i drzwi. Winna ucieczce ciepła może być też niekontrolowana wentylacja grawitacyjna. Badania pozwalają także sprawdzić zatory w grzejnikach oraz wszelkie nieprawidłowości w ogrzewaniu podłogowym. Z wykorzystaniem kamery termowizyjnej możemy też ocenić szczelność kominów.

Do przeprowadzenia badań wykorzystaliśmy zaawansowaną kamerę termowizyjną FLIR E6-XT, zdolną rejestrować zakres temperatur badanych elementów od -20°C do 550°C.