Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › Raporty o stanie gminy › Raport o stanie gminy 2013-2016

Raport o stanie gminy 2013-2016

Raport o stanie gminy 2013-2016

Poprawiono dn.: 22 września 2020

Szanowni Państwo,

Miasto i Gmina Niepołomice to nasz wspólny dom. Dom, który razem budujemy, rozwijamy i którego musimy doglądać.

To od nas samych zależy, jak wyglądać będzie nasza mała ojczyzna i jak dobrze będzie się w niej żyć.
Na komfort życia składa się wiele czynników: od poziomu edukacji po wyposażenie straży pożarnej. Od kanalizacji po zajęcia w domach kultury. Od sprawnego naprawiania dziur w drogach po ciekawe materiały na stronie internetowej. Do tego wszystkiego dochodzą czynniki prawne oraz – jak to w życiu – pieniądze. Samorząd to nie urząd miasta. Samorząd to mieszkańcy, którzy od urzędu miasta oczekują zapewnienia najlepszego poziomu usług publicznych. I to staramy się robić. Efektem tej pracy są czołowe lokaty w rankingach samorządów. Jednak dla mnie najważniejszym miernikiem zarządzania publicznego jest zadowolenie mieszkańców.

Świat wciąż się zmienia. Gospodarka globalizuje się coraz bardziej. Widać to również w sposobie rywalizacji między samorządami o inwestorów i miejsca pracy. Polskie gminy już rozumieją, że nie konkurują między sobą, ale z samorządami z dalekich regionów świata. W poprzedniej edycji raportu pisałem o niepewności co do stanu europejskiej gospodarki. Ta jednak zaczęła się rozwijać i coraz mniej słychać o widmie bankructw poszczególnych państw. Niepewność gospodarcza została jednak zastąpiona niepewnością polityczną. Czy Unia Europejska znajdzie wyjście z największego kryzysu w historii, jakim jest kryzys własnej tożsamości?

Coraz więcej uwagi poświęcamy ochronie środowiska, zwłaszcza ochronie powietrza i walce ze smogiem. Stąd programy wymiany pieców, praca nad planem mobilności czy projekt budowy instalacji solarnych, fotowoltaicznych i pomp ciepła. Niezwykle szybko rozwija się technologia. Pojawiają się nowi producenci sprzętu, oprogramowanie i narzędzia ułatwiające pracę. Postęp technologiczny to nie zjawisko odbywające się gdzieś daleko. To się dzieje tu i teraz, także jeśli chodzi o zarządzanie miastem. Systemy Informacji Geograficznej zastępują tradycyjne mapy. Uchwały Rady Miejskiej sygnowane są podpisem elektronicznym. Praca urzędu miasta w dużej mierze odbywa się w internetowej chmurze. Mieszkańcy, chcąc uzyskać informacje, coraz rzadziej piszą pismo czy wysyłają e-maila. Dziś znaczna część zapytań kierowana jest za pośrednictwem Facebooka lub Twittera. Kodeks postępowania administracyjnego wprawdzie za tym nie nadąża, ale my musimy.

Roman Ptak, burmistrz

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem o stanie gminy 2013-2016 (PDF)

Przejdź do góry