24 listopada 2017 roku uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach. Wyjście zostało zorganizowane w ramach działań projektu ,,Kocham Niepołomice i ich okolice”, objętego patronatem burmistrza Niepołomic Romana Ptaka.

Rolę przewodnika objął Zdzisław Urantówka, który przystępnie i ciekawie przedstawił dzieciom tajniki pracy w Urzędzie, przeprowadził dzieci przez korytarze i zakamarki zazwyczaj niedostępne dla petentów.

Odwiedziliśmy Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych, Wydział Promocji i Kultury, Edukacji, Dział Księgowy, Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji, Biuro Obsługi Klienta, Biuro Ewidencji Przedsiębiorców, Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Strategii i Rozwoju, Referat Inwestycji Drogowych, Referat Utrzymania Inwestycji, Biuro Burmistrza i Rady Miejskiej oraz gabinet Pana Burmistrza i Wiceburmistrza.

Wielkim zaskoczeniem było odnalezienie „tajnego” przejścia, po jego pokonaniu, na uczniów czekała słodka niespodzianka.

Uczestnicy wizyty, dowiedzieli się w jaki sposób prowadzone są księgi wieczyste, czym one są i w jakim celu zostają zakładane. Zobaczyli, olbrzymie archiwum, mogli zaobserwować jaką pracę na co dzień wykonują urzędnicy: przenosili olbrzymie księgi i przesuwali szafy, kręcąc korbami. Dowiedzieli się, że Gazeta Niepołomicka powstaje w Wydziale Promocji i Kultury. Zobaczyli maszynę liczącą czy olbrzymie ilości akt w wielkich segregatorach. W Referacie Przygotowania i Realizacji Inwestycji zdobyli informacje dotyczące budowy ich nowej szkoły. Mogli osobiście podziękować osobom odpowiedzialnym za tą inwestycję. Uczniowie byli bardzo ciekawi, co to jest dziennik podawczy, jakie zadania są realizowane w biurze Ewidencji Przedsiębiorców, w jakim celu przychodzą tu petenci. Bardzo spodobało im się dwustronne biurko dla przedsiębiorców. Byli zaskoczeni ilością pieczątek, ich wielkością i różnorodnym kształtem. Wielką radość sprawiła im nieograniczona możliwość ich przybijania. W Wydziale Spraw Obywatelskich dzieci otrzymały wyczerpujące informacje dotyczące dowodów osobistych. Zrozumiały czym jest i jak bardzo potrzebna jest ewidencja ludności. Mogły zobaczyć wnioski oraz szufladę pełną dowodów. Z wielkim zdziwieniem przyjęły informację, że dowody osobiste wytwarza się w Warszawie i przywozi je stamtąd policja. Mogli odnaleźć na satelitarnej mapie swoje domy. Byli zaskoczeni ilością szczegółów, które zobaczyli i faktem, że możliwe było zmierzenie średnicy basenu lub trampoliny. Dzieci zobaczyły także jak wyglądał teren szkoły przed jej wybudowaniem oraz jak wyglądała szkoła, gdy ją budowano. Zobaczyli jaki jest podział obowiązków i jak ważna jest współpraca pomiędzy wszystkimi wydziałami, aby w mieście nie było problemów i rozwijało się ono sprawnie i szybko. Podczas wizyty uzyskali także bardzo ważną dla nich informację dotyczącą spotkania ze świętym Mikołajem. Otrzymali potwierdzenie, że Mikołaj przybędzie do Niepołomic 6 grudnia o godzinie 17.00 i spotka się z dziećmi na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Najwięcej pytań padło w biurze burmistrza. Dzieci były ciekawe skąd są i co oznaczają poszczególne trofea, puchary, odznaczenia. Zadziwione i jednocześnie zafascynowane były ich ilością. Zastanawiały się kto i jak ułożył je tak wysoko i skąd w urzędzie bierze się drabinę. Uczniowie pytali o zakres obowiązków, o zainteresowania, o sposób spędzania czasu wolnego. Chłopców uszczęśliwił fakt, że Pan Burmistrz lubi piłkę nożną i gra w Reprezentacji Prezydentów i Burmistrzów na pozycji obrońcy. Uczniowie przyznali, że ciężko im to sobie wyobrazić, ponieważ zazwyczaj burmistrza widują w garniturze. Na wszystkie pytania zainteresowanych, bardzo wytrwale i zrozumiale odpowiadał wiceburmistrz Adam Twardowski.

Wizyta zakończyła się miłą niespodzianką. Wszyscy uczniowie otrzymali odblaski, smyczki i długopisy. Na własność kółka zostały przekazane przewodniki po Niepołomicach.

Uczniowie spotkali się z bardzo miłym i życzliwym, a za razem profesjonalnym przyjęciem. Dowiedzieli się jak ciężka jest praca w urzędzie i zarządzanie miastem. Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom za ciepłe przyjęcie młodych interesantów, za cierpliwe i wyczerpujące udzielanie dzieciom odpowiedzi na pojawiające się pytania, przede wszystkim za poświęcony czas i uśmiech. Szczególnie dziękujemy Zdzisławowi Urantówce za doskonałe zorganizowanie spotkania.

Magdalena Kulka
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
w Społecznej Szkole Podstawowej im. Lady Sue Ryder