Nauka to domena wybrańców. Zamknięte laboratoria, sterylna czystość i poligony doświadczalne. Wzory, cyferki, a także zagadkowi ludzie, z którymi trudno się rozmawia bo głęboko zatopieni są w swoich myślach. Albo ciasne uniwersyteckie pomieszczenia wypełnione stosami książek o tytułach wymagających tłumacza – już nawet do ich zrozumienia. W powszechnej opinii prym wiedzie mniej więcej taki obraz nauki, naukowca i badacza.

Mało kto w codziennym życiu zastanawia się nad tym, że większość przedmiotów powszechnego użytku, maszyn i domowych urządzeń w jakiś sposób wzięła swój początek dzięki talentom naukowców. Na co dzień nie pamiętamy również, że do powstania tych przedmiotów niezbędna była nauka, czyli ogół ludzkiej wiedzy – tej teoretycznej i praktycznej.

Cóż, może właśnie dlatego w ostatnich latach doświadczamy prawdziwej eksplozji w sferze inicjowania imprez i wydarzeń, które udowadniają, że obiegowa opinia o nudnym świecie nauki jest błędna. W tym celu powstają specjalne instytucje i organizacje, których podstawowym zadaniem jest upowszechnianie osiągnięć nauki oraz pracy naukowców. Wszystko to – dla ludzi o odmiennych profesjach, zainteresowaniach i umiejętnościach.

A i sami naukowcy, jakby świadomi stereotypów, które ich otaczają, chętniej dzielą się z nami swoim hermetycznym z pozoru światem. Propagowaniem zdobyczy wiedzy i nauki zajmują się także osoby indywidualne, pasjonaci, którzy z niezbędną charyzmą w fascynujący sposób tłumaczą naukowe „zawiłości”. Ot, taka misja!

Właśnie dla tych ludzi – działających zarówno samodzielnie, w grupach, w szeregu organizacji czy też pod auspicjami wielu instytucji – od 2005 roku organizowany jest corocznie najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs o tytule Popularyzator Nauki. Tę zdrową i potrzebną rywalizację dla popularyzatorów nauki przygotowują: portal Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2019 roku ma w tym konkursie swoje miejsce także niepołomickie Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne.

7 stycznia bieżącego roku podczas konkursowej gali odbywającej się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – oficjalnie otrzymaliśmy tytuł finalisty.

Konkurs rozgrywany był w pięciu kategoriach – Naukowiec, Animator, Zespół, Media oraz Instytucja – do której Obserwatorium zgłosiło swoją kandydaturę. W grupie tej znalazło się 14 instytucji, a z dwiema z nich spotkaliśmy się w ścisłym finale. Ostatecznymi konkurentami okazali się: zwycięskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu oraz warszawskie Stowarzyszenie „Rzecznicy Nauki”.
Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie, odpowiedź brzmi – warto! Osiągnięta pozycja to ogromna i motywująca nobilitacja, szczególnie – gdy przyjrzymy się naszym finałowym współzawodnikom. Wiemy, że opowiadamy o astronomii dużo i często. Teraz wiemy także, że robimy to dobrze!

Więcej informacji: http://moa.edu.pl/obserwatorium-finalista-waznego-konkursu

Tymon Kretschmer
nauczyciel