Zła dieta bogata w cukry, brak czasu oraz niska świadomość prozdrowotna przyczyniają się do złego stanu uzębienia Polaków.

Dorośli nie chodzą regularnie do dentysty a na wizytę często decydują się dopiero wtedy, gdy dopada ich ból zęba. Problem próchnicy jednak dotyczy nie tylko dużych, ale coraz częściej również i tych młodszych. To już niemal epidemia. Według danych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia w Polsce ponad 50% dzieci w wieku 3 lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi i to nie jeden, ale aż trzy, natomiast u dziecka w wieku 5 lat stwierdza się średnio około 5 zębów z nieleczonymi ubytkami. Odsetek dzieci w wieku 5 lat bez próchnicy nie przekracza 20%.

Aby lepiej dbać o swoje zęby dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Niepołomicach zaprosiły lekarza dentystę Bartłomieja Bednarza. Spotkanie odbyło się 24 listopada 2017 r. Rozmowa o zębach była poważna. Przedszkolaki dowiedzieć się mogły sporo na temat profilaktyki próchnicy. Wiedzą już dziś, że to choroba, której nie wolno zaniedbywać. Stomatolog tłumaczył, co szkodzi zębom. Mówił o diecie, czyszczeniu zębów, ale także prezentował profesjonalny sprzęt dentystyczny. Był też specjalny film instruktarzowy o tym, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz informacje, jaka pasta do zębów jest najbardziej odpowiednia w ich wieku i jak długo należy czyścić zęby. Następnie były zajęcia praktyczne – dzieci z zapałem wypróbowywały nowo zdobytą wiedzę na dużym modelu.

Na koniec dentysta zachęcał do wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz do badań kontrolnych. Teraz już wszyscy dokładnie wiedzą jak i dlaczego warto pielęgnować zęby, a także że stomatolog wcale nie jest straszny.

Anastazja Wąchała
nauczyciel w PS nr 1 w Niepołomicach