25 października uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej wybrali się w odblaskową podróż do stolicy. Osobiście złożyli w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa pismo z prośbą o budowę miasteczka ruchu drogowego.  

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Pałacu Prezydenckim. Dostanie się tam nie było łatwe, musieliśmy poczekać na swoją kolej, a później przejść dokładną kontrolę. Wnętrza pałacu bardzo nas zachwyciły, byliśmy nawet przed drzwiami kancelarii prezydenta. Niestety pary prezydenckiej nie było tego dnia w pałacu. Na ręce dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dawida Drabika, złożyliśmy podziękowania dla Pani Prezydentowej za możliwość odwiedzin w Pałacu Prezydenckim w ramach naszej odblaskowej wycieczki do stolicy. Przekazaliśmy także zaproszenie dla Pierwszej Damy do odwiedzenia naszej szkoły.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, gdzie zostaliśmy zaproszeni na obiad, a następnie wysłuchaliśmy prezentacji sekretarza Krajowej Rady Ruchu Drogowego Konrada Romika na temat bezpieczeństwa na drodze. W ministerstwie przywitał nas szef Gabinetu Politycznego Ministra – Łukasz Smółka oraz dyrektor generalna urzędu – Małgorzata Kuźma, którzy przekazali słowa pozdrowienia od ministra Adamczyka. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe upominki.

Na ręce dyrektora Smółki złożyliśmy pismo do ministra z prośbą o budowę miasteczka ruchu drogowego. Następnie udaliśmy się do Parlamentu RP.
Przed wejściem do parlamentu mogliśmy opowiedzieć dziennikarzom TVN, w jakim celu przyjechaliśmy do Warszawy, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo na drodze. Tak naprawdę te odblaskowe kamizelki, które mieliśmy założone na sobie mówiły o wszystkim.

Dotarliśmy do sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem marszałka sejmu, prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi. Zasiadając na balkonie widokowym i przysłuchując się ważnym słowom, przez chwilę poczuliśmy się jak mali posłowie. Właśnie toczyły się obrady na temat zmian w kodeksie ruchu drogowego. Posłowie dyskutowali o warunkach kwalifikacji samochodów dopuszczonych do ruchu. Szczególną uwagę zwrócili na ważność przeglądu technicznego pojazdów. Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu i schodach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić z nimi wywiad. W podniosłej atmosferze tej chwili zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć.

Na koniec naszego pobytu w parlamencie otrzymaliśmy od posłanki Urszuli Ruseckiej gadżety oraz kserokopię z nazwiskami posłów aktualnej kadencji z zaznaczeniem ich miejsc na sali posiedzeń. Pełni wrażeń opuściliśmy gmach parlamentu i wybraliśmy się na spacer warszawskimi uliczkami, gdzie – ubrani w kamizelki odblaskowe – wzbudzaliśmy zainteresowanie wśród przechodniów.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do autokaru, aby dotrzeć do domu. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenie.

Koordynatorki Odblaskowej Szkoły

Author: Joanna Musial