Ponad 5 tys. dzieci i młodzieży rozpoczęło naukę w szkołach i przedszkolach Gminy Niepołomice.

To więcej niż w ubiegłym roku (4891). Wraz z nowym rokiem szkolnym zmieniła się liczba placówek – otwarliśmy nową szkołę podstawową w Niepołomicach (Jazy), w której rozpoczęło naukę 390 uczniów.

W żadnej placówce nie ma dwuzmianowości. W sumie w całej gminie do szkół i przedszkoli uczęszcza 5033 uczniów i przedszkolaków:

  • przedszkola samorządowe – 560
  • przedszkola prywatne – 454
  • szkoły podstawowe – 2743
  • gimnazja – 657
  • Zespół Szkół w Niepołomicach – 371
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach – 248

W części obiektów w czasie wakacji przeprowadzono remonty.

Gruntowną modernizację przeszła Szkoła Podstawowa w Niepołomicach, przy ul. 3 Maja. Prace remontowe objęły instalację centralnego ogrzewania, wymieniono źródła ciepła na nowoczesne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie typu LED, a także przeprowadzono montaż instalacji fotowoltaicznych oraz całkowite malowanie obiektu po pracach modernizacyjnych.

W Szkole Podstawowej w Niepołomicach, przy ul. Szkolnej, dostosowano sale lekcyjne dla dzieci z klas 1-3.

W Szkole Podstawowej w Woli Zabierzowskiej przerobiono przyłącze instalacji elektrycznej wraz ze zwiększeniem mocy.

W podstawówce w Woli Batorskiej, w ramach Budżetu Obywatelskiego wykonano modernizację nawierzchni sali gimnastycznej. Ponadto w sali wykonano kompleksową modernizację instalacji elektrycznej z wymianą oświetlenia na nowoczesne i energooszczędne, malowanie, wymianę wyposażenia, wymianę stolarki okiennej. Modernizacji poddano też węzeł sanitarny na I piętrze szkoły.

W Szkole Podstawowej w Podgrabiu trwa budowa sali gimnastycznej. Ukończenie prac przewidziano na 7 grudnia 2017. Ponadto w ramach Budżetu Obywatelskiego zakupiono nagłośnienie do szkoły, a także urządzenia na plac zabaw.

W Szkole Podstawowej w Staniątkach wykonano nowe boisko szkolne z nawierzchnią z trawy syntetycznej (z Budżetu Obywatelskiego), wykonano też dojście do szkoły z kostki.

Kompleksową modernizację przeszła kuchnia w Przedszkolu Samorządowym w Niepołomicach.

W przedszkolu w Podłężu wyposażono ogródek przedszkolny w urządzenia siłowni, wykonano również klimatyzację na I piętrze (w ramach Budżetu Obywatelskiego).

Ponadto, we wszystkich szkołach podstawowych dostosowano pracownie fizyczno-chemiczne i geograficzne dla potrzeb 7- i 8-klasistów.