W Staniątkach miało miejsce międzypokoleniowe przedsięwzięcie zatytułowane EkoZałoga- pogromcy smogu. Projekt skierowany był do seniorów z gminy Niepołomice oraz dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej.

Pierwsze spotkanie odbyło się 30 października. „Warsztaty powietrze” poprowadził dla Świat Przygód z Łodzi. W ciekawej prelekcji dowiedzieliśmy się czym jest powietrze, czym jest dym, dlaczego niektórzy palą śmieci i czemu nie należy tego robić.

Starliśmy się szukać odpowiedzi na najbardziej frapujące na s pytania: W jaki sposób powietrze staje się zanieczyszczone? Co można palić w piecu a czego nie wolno? Seniorzy i dzieci dowiedzieli się dlaczego czyste powietrze jest ważne dla zdrowia. Mówiliśmy o tym czym jest segregacja odpadów i recykling, co należy robić aby powietrze było czyste. W projekcie zależało nam na uświadomieniu uczestników czym jest smog i kwaśne deszcze. Rozmawialiśmy o tym, że  dym z kominów jest szkodliwy i jak duże znaczenie mają zielone płuca Polski.

W drugiej części spotkania młodzi ekolodzy brali udział w ciekawych eksperymentach, przy których nie było miejsca na nudę. Zobaczyliśmy m.in. jak tworzy się smog w akwarium, identyfikowaliśmy zapachy umieszczone w słoikach.

Dużo emocji przyniósł warsztat szycia masek antysmogowych które przeprowadziliśmy w listopadzie. Podczas dwóch kilkugodzinnych spotkań przygotowywaliśmy wykrój maski i własnoręcznie uszyliśmy je na maszynie. W profesjonalnym krawieckim kunszcie pomogli nam seniorzy z Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach. Edo wykonania masek używaliśmy materiałów bawełnianych, kolorowych oraz filtrów antysmogowych.

Wspólna praca uświadomiła nam jak bardzo ważnym jest międzypokoleniowy kontakt. Dzieci ze szkoły nie tylko z przyjemnością kroiły i szyły maski, ale i uprzyjemniały obecnym czas śpiewając patriotyczne pieśni.

Całej EkoZałodze bardzo dziękujemy za udział w projekcie. To był fantastyczny czas, w którym nie tylko wiele się od siebie nauczyliśmy, ale i uwrażliwiliśmy się wzajemnie na siebie. Jesteśmy wdzięczni, bo przy okazji tych spotkań doświadczyliśmy wielu wzruszeń. Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie dla kogoś dobrą praktyką.