26 września w Europie obchodzony jest Dzień Języków. Został on także zorganizowany dla oddziałów gimnazjalnych w Szkole Sue Ryder przez nauczycielki uczące języków: włoskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i angielskiego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od rozkoszy dla podniebienia – każda grupa językowa przygotowała poczęstunek typowy dla różnych stron świata. Smakowaliśmy m.in. szaszłyki z owoców południowych, nachos z sosem, włoski makaron z pesto, słodkie, włoskie ciasteczka cantucci oraz macine i prawdziwą, domową lemoniadę z cytryn sycylijskich. Nie zabrakło także kwadransu na „tea time” z herbatnikiem!

Po części degustacyjnej nadszedł czas na część artystyczną, bo tak z pewnością można nazwać chóralne wykonywanie piosenek w językach: hiszpańskim, włoskim, angielskim i niemieckim. Konkurs miał formę karaoke i – jak się okazało – zaangażował nie tylko osoby uczące się danego języka, ale całą społeczność szkoły. Do części wokalnej nie zabrakło układów tanecznych, a przede wszystkim wielkiej euforii naszych uczniów. Jak się okazało: ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE… jeśli tylko chce!

Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w wyzwaniu na miarę święta – śmiałkowie zmierzyli się z tzw. łamańcami językowymi . Oczywiście dali radę, po czym komisyjnie stwierdzono, że polskie językołamacze są zdecydowanie trudniejsze niż np. hiszpańskie! Grupy wymieniały się także podstawowymi zwrotami w danym języku – hiszpańska grupa „częstowała” grupę włoską leksyką, a grupa włoska pozostałe grupy – tekstami śpiewanych piosenek.

Młodzież bawiła się i uczyła przy tym doskonale. Serdecznie dziękujemy przede wszystkim naszym uczniom za wielkie zaangażowanie kulinarne, wokalne, taneczne, językowe. Chcieć to moc!

Alicja Włodarczyk
nauczyciel w szkole Sue Ryder