Poprawiono dn.: 10 marca 2017

Ferie zimowe to czas wypoczynku? Jak najbardziej, ale tego aktywnego, polegającego na wykonywaniu przez uczniów i nauczycieli innych czynności, niż w ciągu roku szkolnego. Jedną z inicjatyw, jakie zaproponowaliśmy był tradycyjny Zimowy Obóz Obserwacyjny, druga – Zimowe Warsztaty Astrofotografii.

Trzynaścioro uczniów wraz z trzema nauczycielami udało się – w ramach Zimowego Obozu Obserwacyjnego – w dobrze nam znane miejsce – do Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. We wsi Stuposiany od pięciu lat istnieje miejsce sprzyjające obserwacjom astronomicznym, bez względu na porę roku. Jest to Szkolne Schronisko Młodzieżowe dysponujące odpowiednią infrastrukturą i wyposażeniem. Co więcej, zimy tam są śnieżne i mroźne, a okolica o łagodnych przewyższeniach skłania do wędrówek.

W tym roku kilkoro uczestników zabrało ze sobą narty biegowe, może to zapoczątkuje naszą nową bieszczadzką tradycję. Tak więc, prócz obserwacji, wykładów i ćwiczeń chodziliśmy i jeździliśmy podziwiać piękną okolicę, zdarzyło nam się nawet obserwować ruszenie lodów na potoku Wołosaty. Kilkoro mieszkańców tych ziem przyznało, że to pierwsze tak efektowne zjawisko, jakie widzieli.

Czterech wykładowców, 17 słuchaczy – tylu uczestników zgromadziły szóste już Zimowe Warsztaty Astrofotografii dla nauczycieli, jakie odbyły się pod sam koniec małopolskich ferii. W dogodnych warunkach, dysponując sprzętem obserwacyjnym, korzystaliśmy z kilku pogodnych dni i nocy, aby obserwować obiekty i zjawiska astronomiczne. Atrakcją było piątkowe półcieniowe zaćmienie Księżyca, ale na celowniku obserwatorów znalazły się także Wenus z Jowiszem, stacja ISS, plamy słoneczne i jako bonus – samoloty na wysokości przelotowej.

Okazało się bowiem, że do ich poprawnego sfotografowania potrzebne są nie byle jakie umiejętności. Korzystaliśmy także z satelitarnych zdjęć powierzchni Ziemi – to już długa tradycja – aby poznawać naszą planetę i podziwiać różnorodność jej krajobrazów. W zgodnej opinii uczestników wyjechali oni z Niepołomic z bogactwem nowych narzędzi, przydatnych do pracy z uczniami.

Szczegółowe relacje z ZOO 2017 oraz VI ZWA znajdziecie Państwo na stronach moa.edu.pl oraz uczniowie.moa.edu.pl.

Grzegorz Sęk
Nauczyciel astronomii w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach