„Niepełnosprawni potrafią więcej”, to hasło uroczystości, która 1 grudnia odbyła się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie Bocheńskim. Goście zaproszeni ze szkół podstawowych i przedszkoli naszej gminy, dyrektor Wydziału Edukacji Wiesław Bobowski oraz gospodarze – obchodzili wspólnie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Uroczystość uświetniła swoim występem grupa teatralno-muzyczna z Krakowa, działająca przy Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”. Młodzi, ale utytułowani już aktorzy zaprezentowali nam przedstawienie „Nasza klasa” oraz – w drugiej części występu – pokaz tańców latynoamerykańskich. Wyrazem uznania dla wspaniałych tancerzy były gromkie brawa oraz kwiaty od widzów. Uczniowie klasy integracyjnej zaprezentowali lekcję wychowawczą poświęconą kształtowaniu wartości i właściwych postaw: „Mój kandydat na bohatera”. Bohaterami dla młodych ludzi są osoby niepełnosprawne, które osiągają sukcesy w świecie sportu, polityki, muzyki, sztuki. Ich bohaterstwem jest codzienna walka o prawo do samorealizacji, dzielenie się swoją wrażliwością. Nasi Goście oraz uczniowie mieli możliwość poznać, na czym polega komunikowanie się w języku migowym i systemie Makaton w programach przygotowanym przez dzieci wraz z nauczycielami. Klasa IV b w konwencji niemego filmu przedstawiła, jak trudny jest proces radzenia sobie z niepełnosprawnością i jak bardzo potrzebna jest w tym przyjaźń. Pod koniec poruszyło zebranych przedstawienie o niewidomej dziewczynce w wykonaniu uczniów kl. V. Ostatnim punktem programu był występ nauczycieli, którzy zaśpiewali w imieniu nas wszystkich tematyczną piosenkę.

Na zakończenie nasi goście udali się na poczęstunek, przygotowany dzięki życzliwemu wsparciu burmistrza Romana Ptaka, który objął patronatem naszą imprezę. Nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych wsparli także państwo Czesława i Józef Grzegorzkowie – właściciele sklepu wielobranżowego Juhas w Zabierzowie Bocheńskim, którzy ufundowali mikołajkowe prezenty dla zaproszonych dzieci ze szkół i przedszkoli. Nasi Goście mogli też skorzystać z bezpiecznego środka transportu dzięki uprzejmości Stanisławowa Dąbrosia, prezesa OSP w Niepołomicach. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że podobne wydarzenia nie tylko poszerzają krąg ludzi znających i rozumiejących problemy niepełnosprawnych. Promują wśród dzieci, młodzieży i dorosłych postawę empatii i ideę integracji osób zdrowych i tych, które borykają się z różnego rodzaju problemami.

Daniela Wójcicka-Pienschke
koordynator imprezy, pedagog szkolny