Na początku grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach wzięli udział w międzynarodowym wydarzeniu Godzina Kodowania (Hour of Code w skrócie HoC).

Ma ono na celu wprowadzenie do informatyki i pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw programowania, a zdobyte dzięki temu umiejętności są przydatne w codziennym życiu. Ćwiczenia, które wykonują uczestnicy HoC to łamigłówki z postaciami z ich ulubionych gier i filmów. Ich rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

Więcej informacji o akcji oraz mnóstwo ciekawych ćwiczeń i samouczków znajduje się na stronie https://hourofcode.com/pl. Zamieszczono tam także interaktywną mapkę, która prezentuje wszystkie wydarzenia związane z Godziną Kodowania na całym świecie. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła stała się częścią tego globalnego projektu.

„Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki” – to motto przewodnie Godziny Kodowania. I nie chodzi wcale o to, aby jak najwięcej się nauczyć w ciągu jednej godziny. Celem jest to, by uczestnicy poczuli, że informatyka może być przyjemna, dostępna dla każdego, bez względu na kraj pochodzenia, wiek czy pleć. Ćwiczenia, w których uczniowie uczą się kodowania pomagają rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywność.

W naszej szkole cel został osiągnięty w 100%. Zajęcia w języku polskim i angielskim prowadzili wolontariusze z Działu Technologicznego Amazon Development Center Poland: Daniel Bargieł, Veronika Muzika i Kamil Lisiński. Koordynatorem była nauczycielka informatyki Agnieszka Puła. Uczniowie rozwiązywali kolejne zadania z ogromnym zaangażowaniem, a jednocześnie widać było, że sprawia im to przyjemność. Czas mijał bardzo szybko. Nikt nie wychodził zmęczony czy znudzony. Oprócz nauki kodowania, uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega praca w branży IT i dlaczego jest to taka ważna i poszukiwana profesja w dzisiejszym świecie.

Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudził pokaz innowacyjnego urządzenia: Amazon Echo, kontrolowanego przez wirtualnego asystenta Amazon Alexa, do którego głosy są rozwijane m.in. przez zespół w Gdańsku. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety.

Agnieszka Pula
nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej w Niepołomicach