30 września grupa dzieci z osiedla Zagrody wybrała się na wycieczkę integracyjną do wioski indiańskiej w Szczyrzycu. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego.

Wioska indiańska zrobiła na nas ogromne wrażenie. W każdym tipi znajdowały się przedmioty codziennego użytku. Oglądnęliśmy wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików, koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry.

Wszyscy uczestniczyliśmy w oryginalnych indiańskich grach i zabawach m.in. strzelania z łuku do tarczy, równoważni Szoszonów czy Jaszczurkach.

Bardzo ciekawym punktem naszej wyprawy były warsztaty muzyki etnicznej, mogliśmy usłyszeć magiczny dźwięk instrumentu zwanego didgeridoo oraz wspólnie zaśpiewać prawdziwą indiańską piosenkę.

W czasie podróży moderatorki opowiadały ciekawostki związane z Beskidem wyspowym; dzięki czemu dzieci mogły poznać bliżej tę krainę geograficzną.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miejscowości Krzesławice, aby obejrzeć pomnik przyrody – Diabli Kamień. Na leśnej polanie dzieci zamieniły sie w autorów i odegrały inscenizację legendy związanej z głazem.

Po ciekawie spędzonym dniu dzieci pełne wrażeń wróciły bezpiecznie do domów, a opowieści i rozmowy na tematy związane z kulturą Indian trwają do dziś.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować Biurze Podróży Odkrywca za organizację naszej wspólnej wyprawy. Moderatorki bardzo profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem podeszły do sprawy. W czasie podróży opowiadały ciekawostki oraz zachęcały dzieci do wspólnej zabawy i śpiewania. Dzięki temu wspólna integracja mogła przebiegać pomyślnie.

Autor tekstu Emilia Wodziak

Zdjęcia Biuro Podróży Odkrywca

 

Author: Marek Bartoszek