Ponad tysiąc uczniów wzięło udział w warsztatach „Kochasz dzieci – nie pal śmieci, zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach wspólnie z Fundacją Ekologiczną „Arka”. Spotkania z młodzieżą gimnazjalną i szkół średnich odbywały się przez dwa dni – 26 i 27 stycznia.

Tematem przewodnim warsztatów była niska emisja, jakość powietrza i najlepsze rozwiązania przez konkretne działania na jego poprawę w obecnej sytuacji. Warsztaty to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii Fundacji Ekologicznej ARKA. Jest ona popularna i znana w całym kraju. Kampania dotyczy problemu palenia śmieci w piecach domowych. W ramach tej kampanii zorganizowaliśmy dwudniowe warsztaty w gimnazjach i w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

Dotychczas w tę kampanię zaangażowało się około 500 gmin w Polsce. Chcąc się dowiedzieć o stopniu zanieczyszczenia powietrza, prędzej czy później natkniemy się na pojęcie niskiej emisji. Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości. Emitorami są głównie kominy w domach opalanych paliwami stałymi (węglem, szczególnie złej jakości, drewnem o wilgotności pow. 20% i nielegalnie spalanymi śmieciami. Emisja niska to taka emisja, która koncentruje się na niskiej wysokości, nie wyższej niż 40 metrów nad ziemią. Im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Unia Europejska wyznaczyła dopuszczalne normy tego stężenia. W przypadku PM10 norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (średnia dobowa) i 40 mikrogramów na metr sześcienny (średnia roczna). W przypadku PM 2,5 norma wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny średnio w roku. Szacuje się, że w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera rocznie od 40 do 45 tysięcy osób, jest to prawie dwukrotna ilość mieszkańców naszej gminy.

Nasz komfort oddychania niestety zależy od pory roku. W okresie wiosny i lata oddycha nam się na ogół lżej, gorzej w sezonie grzewczym, kiedy dymią setki kominów. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje osłabienie odporności naszego organizmu, w którym powietrze przesycone jest pyłami zawieszonymi, rakotwórczym benzopirenem, metalami ciężkimi, toksycznymi związkami chemicznymi – dioksynami i furanami, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, kadmem, cyjanowodorem itp. Lista ta jest długa i długo można ją wymieniać. W efekcie takiego palenia powstaje gryzący, nieprzyjemny w zapachu dym, którego wdychanie może przynieść konsekwencje zdrowotne nawet po kilku latach.

Domowe piece nie są przystosowane do spalania odpadów, nie mają odpowiednich filtrów, oprócz emisji niebezpiecznych substancji powstaje też ryzyko zaczadzenia spowodowane zapchaniem się przewodów kominów. Toksyczne substancje osiadają na roślinach i w glebie powodując jej zakwaszenie i skażenie. Co może nam grozić? Wdychanie szkodliwych substancji może między innymi zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę. Zazwyczaj problemy zdrowotne ujawniają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach przyjmowania takich niewielkich dawek trujących chemikaliów.

Warsztaty miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodzieży a poprzedził je zorganizowany 7 stycznia na Rynku pokaz ekologicznego palenia w tradycyjnych piecach. Obecnie na terenie gminy montowane są czujniki monitorujące stan powietrza w naszej gminie. Docelowo ma ich być zainstalowanych 16 sztuk.

Odczyt parametrów powietrza z czujników można zobaczyć korzystając z linku: map.airly.eu.
“Wyższa świadomość i wiedza ekologiczna to wyższy komfort naszego życia”.