26 stycznia w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach odbyła się jedenasta już edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. 
Organizatorem przesłuchań była Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie, a honorowy patronat – jak zawsze – objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.
Wyjątkowy czas kolędowania został wspaniale zwieńczony prezentacjami muzycznymi dzieci i młodzieży z całej gminy. Do konkursu zgłosiło się sześć szkół podstawowych i cztery gimnazja. Uczestnicy oraz zgromadzona publiczność wypełnili salę widowiskową po brzegi. Radością napawa fakt, iż konkurs z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród uczniów, jak i opiekunów przygotowujących swoich podopiecznych do występów.
Oceniającymi wykonania jurorami byli pedagodzy ze Szkoły Muzycznej w Niepołomicach: Szczepan Tesarowicz i Joanna Wątroba oraz Artur Michalski, nauczyciel fortepianu MCDiS. Jury wyraziło uznanie dla różnorodności interpretacji muzycznych prezentowanych kolęd, a także podkreśliło coraz wyższy poziom wykonań.
Na scenie mogliśmy podziwiać odwagę 6-letniego Mateusza Gumulca, który za swój debiut uzyskał wyróżnienie. Prezentacja solistek młodszych, które w kolejności: Zofia Janeczko SP w Niepołomicach – III miejsce, Aleksandra Śliwińska z SP w Suchorabie – II miejsce i Zuzanna Klima z Podłęża – I miejsce; zwróciła uwagę ogromną dojrzałością, mimo młodego wieku. W grupie zespołów młodszych publiczność ożywił i napełnił szczerym entuzjazmem występ „Nutek” z Suchoraby, które zaśpiewały pastorałkę „Od serca do ucha”, zdobywając I miejsce. Miejsce II w tej kategorii przypadło grupie ze Staniątek, a III zespołowi z kl. III SP w Zagórzu.
Bardzo wysoki poziom wykonawczy zaprezentowała Emilia Azierska, którą do konkursu zgłosiło Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa. Zaśpiewała kolędę „Cicha noc”, zajmując I miejsce. Tuż za nią znalazły się Barbara Kubik ze Staniątek i Amelia Fudali z Niepołomic. W kategorii zespołów z klas starszych klasyfikacja przedstawia się następująco: I miejsce – Zespół z klas IV -VI z Zabierzowa Bocheńskiego z pastorałką „O Gwiazdo prowadź nas”, II miejsce – Zespół z kl. V i VI ze szkoły w Suchorabie, III miejsce – Zespół z kl. IV-VI ze Staniątek.
Od kilku lat w konkursie uczestniczą także uczniowie klas gimnazjalnych. Najstarsi uczestnicy są prawdziwą ozdobą przesłuchań. Ich muzykalność, pełne humoru, a zarazem szacunku podejście do tematu tradycji kolędowania budzi bardzo pozytywne uczucia. Wzruszająco, a zarazem z ogromną dozą profesjonalizmu, który znalazł odzwierciedlenie zarówno w śpiewie, jak również w grze na fortepianie, zaprezentowała się Anna Cieśla z Gimnazjum w Woli Batorskiej, wygrywając w kategorii solistów klas gimnazjalnych. II miejsce wyśpiewała Natalia Styczeń z tej samej szkoły, a III miejsce przypadło Kindze Kaim z niepołomickiego gimnazjum. Natomiast w kategorii zespołów gimnazjalnych zwyciężył chór z Gimnazjum św. Wojciecha w Staniątkach, II miejsce zajął zespół z kl. IIa w Podłężu, III miejsce przyznano klasie IIIb z Gimnazjum w Niepołomicach.
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Suchorabie, dyrektora Leszka Prochwicza, rady rodziców oraz grona pedagogicznego dziękuję wszystkim za wspólne kolędowanie i zapraszam w przyszłym roku.
Urszula Saganiewicz
nauczyciel muzyki SP w Suchorabie